Van Basten, çfarë sulmi publik

3 mins read

Njëherë e një kohë ishte Barcelona e Johan Cruyff, e para që fitoi në Evropë, pastaj e Guardiolës dhe Luis Enrique. Klubi Blaugrana tani po përballet me momentin më delikat në historinë e tij të fundit, mes krizës së rëndë ekonomike dhe financiare dhe përpjekjes për të thënë fjalën e vet në merkato.

Megjithatë, problemet mbeten, hyrëse dhe dalëse, ku heqja e disa “tepricave” po bëhet mision pothuajse i pamundur. Ashtu si Frenkie De Jong, për të cilin Barça ka një bindje morale për ta bindur që të ulë pagën për të qëndruar, ose të pranojë një destinacion tjetër.

Një skenar që nuk do të kënaqte një legjendë në historinë e Barcelonës si Johan Cruyff, të paktën sipas mendimit të Marco Van Basten, i cili kritikon ashpër drejtuesit e klubit në një ndërhyrje në transmetuesin holandez “Ziggo Sport”: “Unë mendoj se Johan Cruyff do të kishte turp të shihte se si po kalon Barça sot”.

Van Basten u përqendrua më pas në momentin e një tjetër krize të madhe te Manchester United, ku kura e Ten Hag aktualisht nuk po funksionon. Ish-lojtari i Milanit drejton gishtin nga problemet ekstra-teknike:

“Turnetë e verës gjatë përgatitjes janë një ide shumë e keqe dhe absurde. Unë mendoj kështu për të gjitha skuadrat. E kuptoj që bëhet për të fituar më shumë, por më pas rezultatet janë këto dhe nuk janë të mira për lojtarët”.

Më në fund një shaka për një tjetër besnik të Ajax-it, i cili, pas Lisandro Martinezit, Ten Hag do të donte ta merrte në Manchester: “Sinqerisht, nuk mendoj se ai do të bënte ndonjë ndryshim. Ai është një lojtar i mirë, sigurisht, por ende duhet të rritet për të arritur nivele të caktuara. Humbet shumë topa dhe duhet të përmirësojë gjuajtjen e tij”.

Previous Story

Kina dërgon trupat ushtarakë për stërvitje në Rusi

Next Story

Nderi i munguar i qytetarit të nderit

Latest from Blog