“Unë nuk shoh drejtësi në këtë luftë”: Ushtari rus denoncon pushtimin

3 mins read

Një ushtar rus është arratisur nga vendi i tij pasi kritikoi pushtimin e Ukrainës në një postim të gjatë në rrjetet sociale, përcjell Bota sot.

Pavel Filatyev duket të jetë ushtari i parë rus që ka dokumentuar luftën në Ukrainë me kaq hollësi, duke ofruar një përshkrim të përditshëm se si njësia e tij parashutiste u dërgua në Ukrainën kontinentale nga Krimea.

Duke folur me një gazetar të Guardian në Moskë pak para se të ikte, ai tha: “Unë nuk shoh drejtësi në këtë luftë. Nuk shoh të vërtetën këtu.”

Ai vazhdoi: “Unë nuk kam frikë të luftoj në luftë, por duhet të ndjej drejtësi, të kuptoj se ajo që po bëj është e drejtë.

“Dhe unë besoj se e gjithë kjo po dështon jo vetëm sepse qeveria ka vjedhur gjithçka, por sepse ne, rusët, nuk mendojmë se ajo që po bëjmë është e drejtë.”

Me njësinë e tij, Z. Filatyev hyri në Kherson dhe pushtoi portin detar përpara se të gërmonte nën zjarr të rëndë artilerie për më shumë se një muaj pranë Mykolaiv.

Ai u evakuua përfundimisht kur u plagos dhe zhvilloi një infeksion të rëndë të syrit që gati e verboi.

“Ne ishim ulur nën zjarrin e artilerisë nga Mykolaiv,” tha ai për The Guardian.

“Në atë moment unë tashmë mendova se ne jemi këtu duke bërë b*******t, për çfarë na duhet kjo luftë? Dhe me të vërtetë kisha këtë mendim: “Zot, nëse mbijetoj , atëherë do të bëj gjithçka që mundem për ta ndaluar këtë.'”

Previous Story

Autori 17-vjeçar u konfliktua me pronarin, si ndodhi grabitja e argjendarisë në Lezhë, reagon policia

Next Story

Durim Halimi gati projektin e ri, missi i njohur në klip

Latest from Blog