NASA fotografon një galaktikë në formën e rrotës së një karroce

1 min lexim

Teleskopi i ri hapësinore James Webb i NASA fotografoi kësaj jave një galatikë në formë disa të pazakontë që ndodhej 500 milionë vite dritë larg.

Vendosur në kostelacionin Sculptor, galaktika kishte formën e një rrote karroce dhe ishte formuar si rezultat i përplasjes së një galatike të madhe spirale me një galaktikë më të vogël.

NASA thotë se qendra e tij me dritë të madhe ka sasi pluhuri me temperaturë të lartë ndërsa hapësirat anash me ndriçim të lartë janë formacione të reja yjesh.

Fotoja e shkrepur nga teleskopi Hubble

Unaza e jashtme e saj është në zgjerim që prej 440 milionë vitesh dhe është afro 1.5 herë më e madhe se galaktika jonë, Rruga e Qumështit.

NASA dhe Agjencia Hapësinore Evropiane më herët kishte fotografuar këtë galaktikë me teleskopin Hubble.

Tashmë me James Webb kemi një pamje më qartë se kurrë më parë. /PCWorld Albanian

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous Story

Temperaturat e larta po ‘shkrijnë’ Shqipërinë/ Çfarë do të ndodhë me motin në fundjavë?

Next Story

Përkitazi me asociacionin

Latest from Blog