LIVE: Lufta e ashpër po vazhdon/ Rusia bombardon rajonin Kherson– Zelenskyy ka këtë thirrje!

6 mins read

Kievi përgatitet “të festojë”, pemë Krishtlindjesh pa drita do të vendosen në qytet


Kievi planifikon të ngrejë pemë të Krishtlindjeve pa drita në të gjithë qytetin e goditur në një shfaqje sfiduese të frymës së festave pasi miliona banorë të zonës së kryeqytetit vuajnë nga ndërprerjet e energjisë elektrike për shkak të sulmeve ruse, thanë zyrtarët.

Askush nuk do të anulojë Vitin e Ri dhe Krishtlindjet, dhe atmosfera e Vitit të Ri duhet të jetë e pranishme”, tha kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko për agjencinë e lajmeve RBC-Ukrainë në një intervistë.

Ne nuk mund të lejojmë që Putini të na vjedhë Krishtlindjet”, shtoi ai.

Sergey Kovalenko, shefi ekzekutiv i YASNO, i cili i jep energji Kievit, tha në faqen e tij në Facebook se për të kursyer energjinë elektrike, pemët do të jenë pa ndriçim dhe kurora.

“Do të jetë pema e Vitit të Ri dhe do të jetë më e përgjegjshmja për energjinë, por gjithsesi festive për të gjithë ne”, tha Kovalenko.

Klitschko tha se nuk do të ketë tubime masive apo koncerte, një traditë për të pritur Vitin e Ri. Bizneset e qytetit do të sponsorizojnë pemë në të gjithë Kievin, duke përfshirë sheshin Sophia në lagjen e Kievit të Vjetër.

Ambasadori Makeiev: Na duhen tanke, armë të tjera të rënda nga Gjermania


Ukraina pret të marrë gjeneratorë të energjisë dhe armë nga Gjermania para dimrit.

Ambasadori i Ukrainës në Gjermani, Oleksii Makeiev, e tha këtë për kanalin televiziv gjerman ZDF.

“Ne kemi vërtet nevojë për mbështetjen e Gjermanisë… Tani na duhen gjeneratorë dhe transformatorë, ata vuajnë veçanërisht nga sulmet me raketa ruse”, tha ambasadori.

LEXO EDHE Rusët planifikojnë sulme të reja, i dalin në mbështetje ushtarët e këtij shteti – Biden i del në ndihmë Ukrainës.

Në të njëjtën kohë, ai vuri në dukje se, para së gjithash, është e nevojshme të kapërcehen shkaqet e një situate të tillë, domethënë, të bëhen të pamundura sulmet me raketa. Për këtë, Ukraina ka nevojë për sisteme të mbrojtjes ajrore, armë dhe municione, tha ai.

Ne kemi nevojë për armë, sepse armët gjermane shpëtojnë jetë,” tha Makeiev. Ai vlerësoi një sistem të mbrojtjes ajrore IRIS-T që ishte dorëzuar më herët në Ukrainë dhe tashmë ka ndihmuar në kapjen e një numri raketash ruse dhe kështu parandalimin e shumë vdekjeve dhe shkatërrimeve.

Megjithatë, Ukraina ka nevojë për tanke dhe armë të tjera të rënda për të fituar këtë luftë, tha diplomati. Ai shtoi se pala ukrainase është në një “dialog të bazuar në besim” me miqtë gjermanë për këtë çështje.

I pyetur se çfarë nënkuptojnë ukrainasit me “fitore”, Makeiev tha se kjo ka të bëjë me kthimin e të gjitha territoreve të pushtuara nga Rusia, me 15% të territorit të vendit, duke përfshirë Krimenë, aktualisht të mbetur nën okupim të përkohshëm.

Makeiev hodhi poshtë pretendimin se ukrainasit nuk duan të negociojnë me Moskën. Është Rusia ajo që nuk dëshiron të ulet në tryezën e negociatave dhe kjo tregohet nga sjellja e saj, tha ai.

Ukrainasit janë një “komb shumë luftarak” që tani është bashkuar edhe më shumë dhe e kupton se duhet të “fitojë” këtë dimër, tha ambasadori.

Erdogan beson se lufta në Ukrainë mund të ndalet përmes diplomacisë


Hapja e korridorit të grurit përmes Detit të Zi dhe shkëmbimi i robërve të luftës tregoi se ekziston mundësia e një zgjidhjeje diplomatike midis Ukrainës dhe Rusisë.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e tha këtë në takimin e 38-të të Komitetit të Përhershëm për Bashkëpunim Ekonomik dhe Tregtar (COMCEC) të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik (OIC) në Stamboll.

Që nga dita e parë, ne kemi punuar shumë për të ndalur luftën midis Rusisë dhe Ukrainës dhe për të ndalur gjakderdhjen. Duke përfituar nga miqësia jonë e ngushtë me të dy liderët, ne afruam autoritetet ruse dhe ukrainase në vendin tonë për arsye të ndryshme. Hapja e korridorit të grurit përmes Detit të Zi dhe shkëmbimi i të burgosurve tregoi se një zgjidhje diplomatike është e mundur”, tha Erdogan.

Ai theksoi se më shumë se 11 milionë tonë drithë ishin transportuar përmes korridorit të grurit përmes Detit të Zi.

Ne besojmë se zgjatja e marrëveshjes për korridorin e grurit përmes Detit të Zi për 120 ditë nga 19 nëntori do të lehtësojë deri diku problemet e vëllezërve tanë afrikanë”, tha ai.

Ushtria e Ukrainës merr nga Mbretëria e Bashkuar ‘raketa Brimstone 2’


Mbretëria e Bashkuar ka ofruar raketa Brimstone 2 për Forcat e Armatosura të Ukrainës, të cilat luajtën një rol vendimtar në frenimin e agresionit rus.

Deklarata përkatëse është bërë nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në Facebook , duke iu referuar Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar.

Si pjesë e paketës së saj të ndihmës, Mbretëria e Bashkuar ka ofruar raketa Brimstone 2, një raketë e drejtuar me saktësi, për Forcat e Armatosura të Ukrainës. Kjo ndihmë ka luajtur një rol vendimtar në pengimin e përparimeve ruse”, thuhet në raport.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës falënderoi Mbretërinë e Bashkuar për mbështetjen dhe ndihmën e saj.

Zelensky: Rusia bombardon rajonin Kherson 258 herë këtë javë


Këtë javë, ushtria ruse qëlloi 258 herë në 30 vendbanime të rajonit Kherson. Armiku nuk është i aftë për asgjë tjetër përveç shkatërrimit, përfshirë edhe në vendin e tyre.

Këtë e tha presidenti Volodymyr Zelensky gjatë një fjalimi drejtuar kombit.

Atë ditë, si çdo ditë tjetër, pushtuesit përsëri bombarduan Kherson dhe një numër komunitetesh në të gjithë rajonin. Në vetëm një javë, armiku qëlloi 258 herë në 30 vendbanime të rajonit Kherson. Ushtria ruse dëmtoi gjithashtu stacionin e pompimit që siguronte ujë për Mykolaiv”, tha Zelensky.

Presidenti vuri në dukje se mbjellja e shkatërrimit kudo është thelbi i vërtetë i atyre njerëzve që rastësisht pushtuan Rusinë dhe në 20 vjet vendi i tyre dominohet nga shkatërrimi, i cili ndodh vetëm pas luftërave.

Dhe kjo nuk është një luftë, ata e kaluan këtë. Ata nuk janë të aftë për asgjë përveç shkatërrimit. Kjo është gjithçka që ata lënë pas. Dhe ajo që po bëjnë tani kundër Ukrainës është përpjekja e tyre për t’u hakmarrë. Për t’u hakmarrë për faktin se ukrainasit janë mbrojtur vazhdimisht prej tyre. Ukraina nuk do të jetë kurrë një vend për shkatërrim. Ukraina nuk do të pranojë kurrë urdhra nga këta shokë të Moskës”, tha Zelensky.

Presidenti theksoi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të rivendosur çdo objekt, çdo shtëpi, çdo ndërmarrje të shkatërruar nga pushtuesit.

Previous Story

Milan pritet të largojë disa lojtarë në janar

Next Story

Çmimet rriten, pagat jo: 24 vite më tepër duhet të punojmë për të blerë një apartament krahasuar me 2015-ën

Latest from Blog

PSG shuan heshtjen

Duke folur për Téléfoot këtë mëngjes, këshilltari sportiv i Paris Saint-Germain, Luís Campos foli për marrëveshjen