Lavrov: Rusia mbështet zgjidhjen e krizës mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

1 min lexim

“Rusia mirëpret të gjitha përpjekjet e vendeve të tjera që synojnë zgjidhjen e krizës midis Azerbajxhanit dhe Armenisë dhe forcimin e bashkëpunimit të dobishëm reciprok në rajon”.

Kështu është shprehur ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov gjatë vizitës së tij në Baku në një takim me Presidentin e Azerbajxhanit, Ilham Aliyev.

Shumë nga kolegët tanë ndërkombëtarë, përfshirë ata që janë larg këtij rajoni, tregojnë interes të madh për të ndihmuar në gjetjen e një zgjidhjeje për të kapërcyer konfliktin midis Azerbajxhanit dhe Armenisë”, tha Lavrov.

Ish-republikat sovjetike kanë qenë në konflikt që nga fundi i viteve 1980 për rajonin e Nagorno-Karabakut.

Previous Story

Kupa e Shqipërisë, sot zhvillohen dy ndeshje çerekfinale

Next Story

Cungu: Synojmë të fitojmë sa më shumë lojtarë të rinj

Latest from Blog