Shqiperi

Ermal Meta do të jetë supriza e Festivalit

Ermal Meta këngëtari me origjinë shqiptare  i cili karrieren e tij e ka zhvilluar në Itali do të jetë supriza e e edicionit 57 të Festivalit të Radios Televizionit Shqiptar. Ai do të konkurojë në festival me këngën e tij dhe ka dëshirën e madhe të fitoj dhe të përfaqësoj Shqipërinë në eurovizion. Kjo është hera e parë që këngëtari ...

Read More »

Alketa Vejsiu jep lajmin e hidhur nga ‘Dance With Me’

Prej disa javësh spektakli ‘Dance With Me’ është kthyer në qendrën e vëmendjes së teleshikuesve, por Alketa sapo dha një njoftim, që nuk do i pëlqejë aspak adhuruesve të këtij spektakli. “Na vjen keq se është finalja, do shpallim fituesin. 24 dhjetori do jetë nata e fundit fare. Kaq është ky udhëtim, kështu ikin vitet e jetës”, u shpreh Alketa.

Read More »

Kuksianët protestojnë për taksën e rrugës, Rama: Do fluturoni lirë

Ndërkohë që në Kukës po përgatitej fillimi i protestës për taksën në Rrugën e Kombit, kryeministri Edi Rama, nga Vlora njoftoi se tashmë kuksianët do të kenë mundësi të fluturojnë lirë. Kryeministri tha se qeveria po punon për të hapur aeroportin e Kukësit, të cilit do t’i garantohet një fluks i lartë, për shkak të tarifave të ulëta të fluturimit. ...

Read More »

Kuksianët e hasianët i vënë flakën Rrugës së Kombit, kosovarët bllokohen në Morinë

Protesta që po zhvillohet në këto momente tek Rruga e Kombit i ngjan një “lufte” për drejtësi. Qindra shqiptarë i janë drejtuar aksit të rrugës së Kombit duke protestuar per ate cka ata e quajne te drejtat e tyre. Fillimisht qytetarët kanë qëlluar me gurë policinë e Shtetit, e cila ka reaguar me shkopinj gome dhe gaz lotësjellës. Pas disa orësh rezistencë policia është tërhequr dhe ...

Read More »

Due Palme bashkon Top Channel dhe TV Klan

Duket e pamundur por në një degustim ekskluziv të 5 etiketave më të mira të kantinës së famshme italiane Due Palme, drejtuesit më të lartë të Top Channel janë parë në të njëjtin ambient privat. Larg syve të kureshtarëve në taracën e Xheko Imperial Erion Ylli drejtori i përgjithshëm i TCH në shoqërinë e Elton Pogës qëndronte përballë Andi Bushatit ...

Read More »

Due Palme bashkon vipat e Tiranës

Një seri eventesh ekskluzive janë zhvilluar këtë javë nëpër Tiranë. Mos u habisni pse nuk jeni njoftuar. Konceptimi i eventeve ishte i tillë që të mos kishte më shumë se 15 të ftuar. Kantina e famshme italiane i kërkoi agjensisë së komunikimit Fenix ide për etiketat e saj dhe kurorën “Selvarossa” që sapo është shpallur më e mira në Itali. ...

Read More »

PS dhunë ndaj LSI në administratë dhe terren. Vasili-Ramës: Kujdes me telefonatat dhe kërcënimet

Kryetari i grupit të LSI, Petrit Vasili akuzon Ramën se e inkriminoi Policinë e Shtetit në 4 vite duke e dorëzuar përballë krimit. “Në këto 4 vite Rama e mbodhi Shqipërinë me drogë dhe i dha hapësirë krimit. Rama zgjodhi që të përgatiste edhe krimin elektoral të 25 qershorit. Kjo nuk është policia që duam, Shqipëria është kthyer në një ...

Read More »

MINISTRJA KUMBARO: KEMI PROGRAM PËR BASHKËPUNIM KULTUROR MES SHQIPTARËVE KUDO QË NDODHEN

“Unë jam përkthyese në formimin tim dhe si e tillë jam e prirur drejt hapjes dhe vendosjes së urave, jam e prirur ta shoh kulturën si ylber ku secili kontribuon me ngjyrën e vet që shkrihet natyrshëm me atë të tjetrit.” Ministrja e Kulturës në qeverinë e Shqipërisë, Mirela Kumbaro, vjen me një intervistë ekskluzive në Klubin e Debatit Politik ...

Read More »

Ndodhë vetëm në Shqipëri

​ Një histori e rrallë është sjellë sot në fokus, ku një nënë kërkon që nusja e djalit të kthehet për të marrë nipin 6 vjeç që e ka braktisur për të shkuar me të dashurin 18 vjeçar. Kjo histori është pasqyruar gjatë puntatës së sotme në studion e emisionit “Me zemër të hapur”.  Personazhi kryesor i kësaj historie është Xhuljana. Ajo ...

Read More »

​Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të tërheqin të gjithë ambasadorët e saj në vendet e botës, të cilët janë në këto poste me emërime politike të propozuara nga Shtëpia e Bardhë dhe miratuar nga senati. Shtëpia e Bardhë i ka udhëzuar të gjithë ambasadorët amerikanë që janë të emëruar politikë që të kenë dhënë dorëheqjen deri më 20 janar, ...

Read More »

Kryeminisri Rama vlerëson Marrëveshjen

Kryeministri shqiptarë, Edi Rama, ka vlerësuar si historike Marrëveshjen e arritur mes BDI-së, Lëvzjes Besa dhe Alenacës për Shqiptarët. Në një postim në profilin e tij në Facebook, z. Rama shkruan: “Hap historik shprehja e vullnetit të përbashkët të partive shqiptare në Maqedoni: Të drejtat e shqiptarëve s’negociohen per karrige qeverie👍”-shkruan kryeministri Rama.

Read More »

Forumi i sigurisë në Serbi, Rama: BE-ja, rrugë modernizimi për ne

Ka nisur në Beograd Forumi VI për sigurinë, ku i pranishëm është kryeministri Edi Rama dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Dy krerët e qeverive morën pjesë në forumin “E ardhmja e marrëdhënieve shqiptaro-serbe si dhe stabiliteti në Evropën Juglindore”, ku palët shprehën qëndrimet e tyre duke iu përgjigjur pyetjeve të profesorit të Universitetit Columbia, Misha Glenny. Në fjalën e ...

Read More »

Meta takon homologen Boldrini: Italia, avokate e integrimit të Shqipërisë

Kreu i parlamentit Ilir Meta është takuar me homologen italiane Laura Boldrini. Ata kanë mbajtur edhe një konferencë të përbashkët për shtyp. Në fjalën e mbajtur Meta pohoi se Italia ka qenë dhe mbetet një avokate e mirë e vendit tonë. “Është kënaqësi e veçantë që kryetarja e parlamentit italian viziton vendin tonë. Italia ka qenë dhe mbetet avokatja në ...

Read More »

Idrizi: S’ lejojmë varrezat e grekëve nëse nuk lejohen ato të shqiptarëve në Greqi

Kryetari i Partisë Drejtësi, Integrim e Unitet Shpëtim Idrizi ka thënë sot se çamët janë të gatshëm që të falin por vetëm atëherë kur shqiptarëve t’iu kërkohet ndjesë për krimet e bëra ndaj tyre. “Genocidi ndaj kujto qoftë nuk i përket së shkuarës por të sotmes nëse nuk ka ekzistuar ndjesa. Ne duam të falim persekutorët tanë, Greqinë, kërkojmë të ...

Read More »