Shëndeti

I dashur prind! Arsyeja pse fëmija është i paedukuar, je TI!

Situatë shembull: fëmija është në park lojrash dhe bën gjithçka për të dal mbi të tjerët; i shtyn, ju bërtet dhe në fund ja del të ngjitet i pari. Prindi, ndërsa e sheh nga larg u thotë të tjerëve “shihni fëmijën tim, sa i shkathët!” I dashur prind idiot! Jo, yt bir nuk është i shkathët, është i paedukuar dhe ...

Read More »

Shenjat Dhe Simptomat E Stresit Të Tepërt

Stresi përshkruhet si një gjendje e rënduar mendore ose emocionale që shkaktohet nga rrethana të caktuara armiqësore. Stresi është një gjendje të cilës nuk i shpëton askush në një pikë të caktuar të jetës. Studimet konfirmojnë se të paktën 33 përqind e të rriturve përjetojnë nivele të larta të stresit rregullisht. Stresi manifestohet me disa simptoma fizike dhe mendore të ...

Read More »

Lamtumirë kancer! Mjekësia bën zbulimin e madh

Shkencëtarët kanë zbuluar një mënyrë për ta përdorur “proteinën ekzekutuese” BAX që të shkaktojë vdekje në qelizat kanceroze, dhe njëkohësisht të mos i dëmtojë qelizat e shëndetshme. Trajtimi deri tani është aplikuar vetëm në qelizat e leuçemisë kute mieloide (AML), por besohet se trajtimi ka përdorim më të gjerë, transmeton pika.mk. Shkencëtarët e kolegjit ‘Albert Einstein’ të Mjekësisë kanë arritur ...

Read More »

Një lugë uthull molle para gjumit për shëndet të mirë

Lajmi se uthulla është e shkëlqyer për shëndetin ka marrë dhenë, por ky produkt të befason çdo ditë. Kur vjen puna tek uthulla, ka gjithmonë një dilemë e cila ka të bëjë kryesisht me kohën kur uthulla duhet pirë. Shumë njerëz rekomandojnë pirjen e uthullës në mëngjes, mundësisht me stomak bosh. Të tjerë, betohen për të mirat që vijnë nëse ...

Read More »

Si të eleminoni dëmet që i shkaktoni fytyrës tuaj

Si të eleminoni dëmet që i shkaktoni fytyrës tuaj Lëkura e fytyrës janë imazhi i parë që të bie në sy sidomos tek një femër dhe për këtë arsye ato janë më të shqetësuarat për pamjen e tyre. Ndonjëherë lëkura e fytyrës mund të dëmtohet dhe nga shkujdesja e vetë personit, ku një nga këto ka të bëjë me mënyrën ...

Read More »