Opinione

USHTRIA E KOSOVËS DHE ALI AHMETI

  Urime për krijimin e USHTRISË SË KOSOVËS ilegali i famshëm, politikani atdhetar, drejtuesi i madh i Lëvizjes Popullore të Kosovës, themeluesi e komandanti i lavdishëm i UÇK-së, themeluesi e kryetari i BDI-së, Udhëheqësi i Popullit Shqiptar, shoku e miku im më i madhi i luftës për lirinë dhe çlirimin e Kosovës nga Serbia pushtuese i dashuri Ali Ahmeti! Kosova ...

Read More »

Bujar Osmani kandidati më i votuar për President

Sipas një ankete të realizuar nga Tv Telma me pyetjen Nëse mbahen zgjedhjet presidenciale cilin kandidat do kishit votuar ? Bujar Osmani ka mar 22.7 % të votave i ndjekur nga Imer Selmani me 20.8% dhe Teuta Arifi me 12.3 % të votave. Ky rezultat dëshmon qart për punën dhe angazhimin e zv.Kryeministrit Osmani në avancimin e çështjes shqiptare në Qeverin e Maqedonisë. Pika.mk

Read More »

Shqiptarët në Ballkan

Ismet Sylejmani Pas Lidhjes Shqiptare të Prizerenit e kryengritjes gjithepopullore të organizuar nga ajo më 1878! Pas Kongresit të Alfabetit të Gjuhës Shqipe në Manastir më 1908! Pas Shpalljs së Pavarësisë së Shqipërisë në Vlorë më 1912! Pas përfundimit të Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare në Luftën e Dytë Botërore dhe epokën e sajë! Lufta e ftohtë e Fuqive të Mëdha ...

Read More »

Protesta e Tiranës pritet të transferohet në Maqedoni. Studentët gati: “Jo tallje me shqiptarët”

Pas protestës në Paris për çmimet e larta të karburanteve ku me pas u përhap në Shqipëri për të drejtat e studentëve, siç mësohet jozyrtarisht studentët priten të protestojnë në Maqedoni për të drejtat e shqiptarëve pasi është momenti për të fituar hisen si shqiptarë në këtë shtet. Protesta e Tiranës pritet të transferohet në Maqedoni. Studentët gati: “Jo tallje ...

Read More »

Raporti njëvjeçar i punës së Kryetarit të Komunës së Çairit Visar Ganiu

U bë një vit i plotë që nga çasti kur morra besimin tuaj për të udhëhequr komunën tonë. Duke u bazuar në parimin e llogaridhënies dhe transparencës si shtylla bazë të kodit etik të funksionarëve lokal po prezantoj para jush raportin e punës tonë njëvjeçare. Ajo që kisha primare që në fillim të marrjes së mandatit ishte ti përgjigjem zërit ...

Read More »

Ndryshimet kushtetuese për palën greke! Po për shqiptarët?

Deputetët shqiptarë në Kuvendin e Maqedonisë, detyrimisht duhet të shfrytëzojnë nga momenti i ndryshimeve kushtetuese për zyrtarizimin e gjuhës shqipe në Kushtetutën e re Nga Dr. Argëtim SALIU Është thënë e shkruar edhe më parë se, përvoja më se 27-të vjeçare e zbatimit të Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë (edhe me plotësimet e vitit 2001, që rrjedhin nga Marrëveshja e ...

Read More »

Larg Kosovës në Kroaci, luftoi kundër të njejtit pushtues, Serbisë

Ismet Sylejmani Shumë e dashura Nënë, motra dhe vëllezër të Dëshmorit të kombit Haki Morina! Të nderuara familje të dëshmorëve, veteran e luftetarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës , të nderuar të pranishëm, zonja dhe zotrinj! Sot nderojmë figurën e dëshmorit të kombit Haki Morina, i cili që në moshë të fëmijërisë, dashurinë për Atdheun e kishte në zemër, sepse ...

Read More »

Nevoja për VETTING në drejtësi dhe politikën e Maqedonisë

Nëpërmjet një projekt propozimi-kushtetues, i cili do të mundësojë që gjyqtarët, prokurorët dhe politikanët (bartësit e funksioneve publike), t’iu nënshtrohen vettingut, si formë e kontrollit të thellë. Vettingu realizohet nga institucione speciale vlerësuese, që ka për qëllim, hetimin ndaj këtyre personave dhe familjarëve të tyre. Në lidhje me këtë proces, kryeministri shqiptar, Edi Rama, shprehet: “politikanë, tregoni xhepat”! Vettingu nuk ...

Read More »

Arsyet pse Tetova duhet të jetë vatër e zhvillimit të turizmit

Rrëzë Malit Sharr dhe bregores piktoreske të Balltepes (Kodrës së mjaltit), pranë brigjeve të lumit Shkumbim, shtrihet qyteti i Tetovës. Shpenzim Beadini Tetova ka kushte të shkëlqyeshme për zhvillimin e turizmit rural, kulturor dhe eko-turizmit. Peisazhet dhe objektet e vjetra janë vetëm një pjesë e vendeve ku mund të zhvillohen këto lloje të turizmit. Tetova ka potencial për zhvillim të ...

Read More »

Mevi Rafuna: Kur do të merren masa serioze ndaj parazitëve hoxhallarë, fyes dhe mohues të kulturës shqiptare?

Duket sikur është e kotë të flasësh për një fenomen në rritje ku në “emër të vlerave fetare” po na nëpërkëmbet kombi dhe nëse vazhdohet kështu jemi drejtë rrënimit të shtetit sekular. Mirëpo është mallkim të heshtësh dhe t’u lëshosh vend parazitëve të cilët e kanë një qëllim rrënimin e sekularizmit, përdhosjen e kombit dhe devijimin e shoqërisë sonë nga ...

Read More »

Nevoja për reforma në administratën publike jashtë kufijve partiak

Duhet të kemi të qartë se reformat hartohen nga poshtë-lartë. Administrata paraprakisht duhet të përgaditet për reforma dhe pastaj të fillojë hartimi i një plani për reforma. Reformat kërkojnë shumë mund, kohë, energji dhe mjete financiare. Prandaj, tani është momenti që nëpërmjet hartimit të planit për reforma në administratën publike të shfyrtëzojmë rastin për fuqizimin ligjor të kompetencave të Sekretariatit ...

Read More »

U ndërtuan më shumë shkolla si në asnjë komunë tjetër

Të mos harrojmë Ermir Etemi U ndërtuan më shumë shkolla si në asnjë komunë tjetër Fatmir Izairi kërkon edhe një mandat për të udhëhequr me komunën e Zhelinës.Ai më së paku ka nevojë që këtë ta bëjë për arsye personale.Fatmiri tashmë dy mandate është treguar mjaft i përkushtuar me punët që ka bërë dhe që ka arritur të realizojë për ...

Read More »

Teuta Arifi gruaja e politikës shqiptare…

Portret/Nga Urim Saliu Teuta Arifi , si politikane nuk përbën lajm, por lajmi është te një grua që vepron në terrenin e vështirë të politikës.Një e tillë që i tha jo regjimit pas zgjedhjeve të dhjetorit kur partia e saj kishte ndarë qeverisjen.Të tillën qeverisje që kishte rrënuar Komunat shqiptare duke i shndërruar në vende getoje dhe harrimi. Ai sistem ...

Read More »

LR PDSH e Selës egërsohet ndaj Zaevit

Shkruan analisti Zeqirja Ibrahimi LR PDSH e Selës egërsohet ndaj Zaevit Jo vetëm Ziadin Sela, por edhe kandidatët tjerë për kryetarë komunash të LR-PDSH-së kanë filluar të sulmojnë LSDM-në dhe kandidatët e kryeministrit Zoran Zaev. Sulmet e koordinuara dhe të urdhëruara nga vet Sela shihen në Kumanovë, në Butel, Struge, si dhe në Qytetin e Shkupit! Madje, edhe pse nuk ...

Read More »

Hapet fabrikë për pjesë automobilistike në Prilep

Zëvendëskryetari i Qeverisë i angazhuar për çështje ekonomike Koço Angjushev, sot në ZZHTI Alinci në Prilep do të marr pjesë në hapjen solemne të fabrikës “Injection Moulding Prilep”, investim i kompanisë gjermane, Accomplast. Injection Moulding Prilep-IMP është fabrikë për prodhimin e pjesëve automobilistike. Pas hapjes së fabrikës, zëvendëskryeministri Angjushev do të merr pjesë në takimin e punës me Odat rajonale ...

Read More »

Shtatëmbëdhjetë aksidente në Shkup, një shofer i lënduar rëndë

Një shofer ka marrë lëndime të rënda trupore në njërin nga gjithsej 17 aksidentet e trafikut të regjistruar në 24 orët e kaluara në rajonin e SPB Shkup. Në 11 lëndime më të lehta kanë marrë 15 persona, ndërsa në pesë aksidente janë shkaktuar dëme materiale. Gjatë ditës së djeshme policia e trafikut ka zbuluar dhe sanksionuar një numër më ...

Read More »

Në UT filloi afati i tretë i regjistrimit

Në Universitetin e Tetovës, prej sot ka filluar afati i tretë i rregullt i aplikimit për regjistrimin e studentëve të rinj, për vitin akademik 2017/2018. Të gjithë kandidatët të cilët janë të interesuar që studimet e tyre t’i ndjekin në Universitetin e Tetovës, mund të aplikojnë vetëm në programet studimore në të cilat nuk janë plotësuar kuotat për regjistrim. Nga ...

Read More »

Kur vdekjes i thua def

Te nderuar miq dhe bashkeluftetare,  e ndjej per obligim qe te evokuoj nji kujtim nga e kaluara jone e perbashket dhe e lavdishme ku shume prej nesh ishim protagonist dhe pjesmarres te drejperdrejt gjate luftes heroike qe zhvilloi Ushtria Clirimtare e Kosoves. Duke besuar se ne jemi ata qe duhet ti mbajme te fresketa keto ngjarje vendosa te shkepus nje ...

Read More »

​BDI-ja më shumë se një parti!

Haqim Ramadani Vitet që lamë pas BDI-ja u ndesh padrejtësisht me shpifje të llojlloshme nga “brokera” politik që e quajnë veten analist politik dhe nga Lëvizje të caktuara anti Shqiptare me qëllim të vetëm njëllosjen e figurës kombëtare të të gjitha kohërave z.Ali Ahmetin dhe partinë e tijë. Nga ky atak i pabazë që i është bërë BDI-së dhe liderit ...

Read More »

Urim Saliu: Madhështore është që tani të bësh koalicion me VMRO-në që ta zbrapsësh

Gazetari Urim Saliu shkruan se pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare dhe këtij rezultati zgjedhor është madhështore që të bësh koalicion me VMRO-DPMNE-në me qëllim që ta zbrapsësh deri në përulje, transmeton TeetovaSot. “Duke i pare matematikat paszgjedhore, fituesit dhe menyren se si eshte zene kaq ngushte , madheshtore eshte te besh koalicion me VMRO-ne qe ta zbrapsesh deri ne ate ...

Read More »

Fadil Lushi : RROFTË SEBEPI

​ RROFTË SEBEPI!          NJË DEMONSTRATË QË KA TRE PALË HISTORI (Ky shkrim nuk mëton të “adoptojë logjikën” e një manifestimi të munguar)   Nga Fadil LUSHI   Që unë e shkruaj apo e përsëris shkrimin e radhës është pasojë e një ngacmimi të brendshëm, që kohë më parë më erdhi nga disa ish të përndjekur dhe ...

Read More »

Kur shqiptarët vranë dy konzujë rusë

Daut Dauti ​Serbia dhe Mali i Zi u ndanë të paknaqur me rezultatin e luftërave ballkanike pasi që nuk i morën të gjitha tokat shqiptare siq planifikuan së bashku me Greqinë. Krijimi i shtetit shqiptar ishte problem i madh i lëvizjes pan sllave. Serbisë nuk iu lejua të ngopej me toka shqiptare dhe ajo vendosi të zgjerohej duke e përfshirë ...

Read More »

Neootomanët e Qendrës së Civilizimit Islam të Shkupit në ofenzivë

Dr.Sadri Ramabaja ​Neootomanët e Qendrës së Civilizimit Islam të Shkupit në ofenzivë Reagim ndaj pamfletit tuaj të publikuar më 16 December 2016, në faqen e Fondacionit Qendra e Civilizimit Islam, në Shkup.  I nderuari z Benjamin Idrizi Më vjen mirë që reagimi im ju paska shkaktuar shqetësime të ligjshme! Këtë gjithësesi e prisja. Po të veproshi si qendër në ndonjë ...

Read More »