Maqedoni

Shehapi : Edhe një hero i humanizmit iku në amshim

Nëse përgatitet ndonjë monografi e mirëfilltë për 100 heronjtë e tre dekadave të fundit, të cilët me kontributin e tyre, atdhedashurinë, sakrificat dhe përkushtimin e shfaqur për idealin madhor të vatanit, aty, vend meritor, patjetër se do të kishte zënë edhe patrioti dhe humanisti nga Struga, Arif Zhuta, i cili dje u varros me nderime të larta në fshatin Veleshtë. ...

Read More »

Elezi: Kthim i rregullt i TVSH-së ndaj firmave, përmes modelit automatik

Rimbursimi dhe kthimi i rregullt dhe automatik i TVSH-së ndaj kompanive të ndryshme po bëhet tashmë përmes modelit automatik. “Ky është një sistem i rimbursimit dhe kthimit të rregullt të tatimit përmes modelit automatik, një shembull i tillë është rimbursimi i TVSH-së ndaj bizneseve përgjatë gjithë vitit 2018, model ky që është shumë i shpejtë dhe joselektiv. Vitin e kaluar ...

Read More »

Zv.drejtori i doganave, Buçi në ndërimin e vitit viziton pikën kufitare në Tabanoc

Zv.drejtori i doganave të Maqedonisë, Irfan Buçi sonte në ndërimin e vitit ka qëndruar për vizitë në pikën doganore të Tabanocit për të parë rrjedhën e punës aty dhe pritjen e qytetarëve. “Puna të nderon! Edhe në natën e ndërrimit të moteve në krye të detyrës për t’i arsyetuar pritjet e qytetarëve dhe atij që na e dha besimin t’i ...

Read More »

Elezi: Ministria e financave realizoi 10 reforma të mëdha që i ka përmirësuar financat publike në vitin 2018

Përmes reformës së taksave, pensioneve, sistemit social, prokurimit publik, transparencës fiskale, parandalimin e pastrimit të parave, si dhe menaxhimi i borxhit publik në vitin 2018 janë përmirësuar dukshëm financat publike në vend. Ky është një grup prej 10 reformash të mëdha të bëra këtë vit të realizuar nga Ministria e financave. Ata do të kontribuojë në reduktimin gradual të deficitit ...

Read More »

Taravari tërheq buxhetin me rekomandim të VMRO-DPMNE dhe Mickocskit

Burime tona të afërta me koalicionin lokal ASH – VMRO në Gostivar, bëjnë me dije që vendimi i Kryetarit të komunës së Gostivarit Arben Taravari për tërheqje të buxhetit pë ta pamundësuar miratimin nga ana e këshillit të komunës së Gostivarit, ka qenë i ndikuar dhe me sugjërim nga VMRO-DPMNE dhe lideri i saj, Mickovski, shkruan Strugalajm.org Burimet tona flasin ...

Read More »

Elezi: Me ndryshimet në Ligjin për tatimin mbi fitim vendosen kupona për donacionin në sport

Më shumë mbështetje për sportin nëpërmjet sistemit të bonave të donacionit, dispozita të reja moderne lidhur me çmimet e transferimit dhe rregullimin e trajtimit tatimor të shoqatave të qytetarëve janë ndryshimet dhe plotësimet e Ligjit mbi tatimin mbi fitimin. Ata synojnë të tejkalojnë disa mangësi të ligjit ekzistues dhe të përmirësojnë rregulloren, kështu ka theksuar në seancën plenare në parlament ...

Read More »

Dega e BDI Gostivar: Taravari sot e pranoi publikisht se gaboi dhe shkeli ligjin, por sërisht vepron me avazin e vjetër

Veprimet dhe deklarimet kontraverse të Arben Taravarit, tashmë janë bërë mjet veprimi dhe komunikimi me opinionin publik. Jo më larg se sot, Taravari pranoi që “ka pasur gabime dhe shkelje ligjore” duke e pranuar edhe publikisht, dhe pikërisht sot ka bërë gabimin e radhës dhe ka shkelur ligjin duke shkarkuar drejtorin e Shkollës së Mesme Komunale Medicinale. Sot, Taravari në ...

Read More »

Zv.ministrja Elezi: Investimet kapitale për qytetarët e komunës së Gostivarit nga Qeveria

Zëvendës ministrja e financave Dr. Shiret Elezi sot ka marrë pjesë në inaugurimin e sallës së re sportive të shkollës fillore “Mustafa Kemal Ataturk” në qytetin e Gostivar, e cila përveç se për nxënësit dhe mësimdhënësit e kësaj shkolle është i rëndësishëm edhe për të rinjtë tjerë që merren me rekreacion dhe sport, si dhe për klubet, shoqatat dhe organizatat e ...

Read More »

BDI sot cakton sekretarët e partisë

Në selinë e Bashkimit Demokratik për Integrim në Tetovë është duke u zhvilluar mbledhje e kryesisë qendrore ku po diskutohet rreth zhvillimeve të fundit në vend informon pika.mk Ndryshe në këtë mbledhje priten edhe ndryshime kuadrov brenda taborit blu. Nga kampi i integristve bëjnë me dije për pika.mk se në këtë mbledhje priten emrimet e dr.Atillat Rexhepit si sekretar i ...

Read More »

Zv.ministrja Elezi: U votua buxheti për vitin 2019

Sot mbaroi debati në Kuvend mbi Buxhetin e shtetit për vitin 2019 derisa seanca plenare përmbyllet me votimin e tij, ndërkohë që mbrojtës të buxhetit nëpër komisionet parlamentare dhe në seancë plenare ka qenë ministri dhe zv.ministrja e financave Dr. Shiret Elezi. Pas debatit tre ditor, me 61 vota “për” dhe 15 kundër, Kuvendi i Republikës së Maqedonisë miratoi buxhetin ...

Read More »

Elezi: Progres i rëndësishëm në reformën e financave publike

Progres i rëndësishëm është bërë në reformën e financave publike. Zgjidhjet ligjore të parashikuara nga Programi për Reformën e Menaxhimit të Financave Publike janë përgatitur ose në fazën përfundimtare të përgatitjes, ndërsa në të njëjtën kohë po punohet për ngritjen e kapaciteteve të institucioneve. Sot në dialogun e tretë të MFP-së në Ministrinë e Financave,  morën pjesë përfaqësues nga Ministira ...

Read More »

Elezi: Nga fillimi i vitit 2019 obligacionet shtetërore do të tregëtohen në bursa

Letrat me vlerë nga fillimi i vitit 2019 do të tregëtohen nga bursat e Maqedonisë, sot është nënshkruar marrëveshja për listim të obligacioneve shtetërore. Më këtë letrat me vlerë do jenë të qasshme për një pjesë të madhe të investitorëve si ato vendor ashtu edhe ato të huaj. Me këtë, zv.ministrja e financave Shiret Elezi theksoi se do të ndiqet ...

Read More »

Trevës së Pollogut i shtohet edhe një Hafiz i ri

Dashmir Bexheti nga fshati Orashë e epërme nga komuna e Jegunovcit është hafizi më i rri i trevës së Pollogut, informon portali “tetova1”. Pas një periudhe prej 3 vjetë e 9 muaj Dashmiri arriti që me sukses të përfundonte hifzin apo memorizim e plotë të Kur’anit famëlartë në gjuhën arabe. Këto ishin fjalët e hafizit të Dashmir Bexhetit: ”Falemenderoj Allahun ...

Read More »

Ministri i arsimit, Dr.Arbër Ademi, priti në takim nobelisten tuniziane, Wided Bauchamaui

Ministri i arsimit dhe shkencës, Dr.Arbër Ademi, sot ka pritur në takim nobelisten tuniziane Wided Bauchamaui, eurodeputetin Stelios Kouloglu dhe diplomatin Nano Ruzhin. Ministri Arbër Ademi me nobelisten Bauchamaui , eurodeputetin Kouloglu dhe diplomatin Ruzhin kanë diskutuar në lidhje me përparimin e marrëdhënieve ndërfqinjësore mes Maqedonisë dhe Greqisë. Poashtu theks të veçantë gjatë takimin i është kushtuar  edhe rëndësisë që ...

Read More »

Abedin Zimberi shëtiti Stojançe Angellovin në Likovë

Abedin Zimberi dhe Stojançe Angelov, si veteranë të luftës të konfliktit të vitit 2001, vendosën lule në varrin e viktimave civile në Likovë. Angelov atëherë ishte gjeneral i Forcave të Armatosura maqedonase, ndërsa Zimberi ishte komandant i UÇK-së. Angelov tha se kjo është hera e parë që viziton këtë vend prej asaj kohe ku u zhvilluan luftime të mëdha. Si ...

Read More »

Vasko Eftov: Talat Xhaferi presidenti i ri i Maqedonisë?

Emisioni  “Në Qendër” në TV Alfa, Vasko Eftov përcakton skenën se nëse zgjedhjet presidenciale dështojnë këtë pranverë, Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi do të bëhet president i Maqedonisë.

Read More »

SHGM-ja zgjedh sot kryetarin e ri

Shoqata e gazetarëve e Maqedonisë (SHGM) sot duhet të zgjedh kryetar të ri. Për këtë vend në SHGM në garë janë dy kandidatë – Mlladen Çadikovski dhe Stojançe Naumov.

Read More »

68.6 milion euro për Koridorin e VIII-të, grant investimi më i madh në infrastrukturë

Republika e Maqedonisë e përfaqësuar nga Ministria e financave dhe Banka europiane për zhvillim sot kanë nënshkruar marrëveshje për grant prej 68.6 milion euro për ndërtimin e pjesës së dytë të herkurudhës në koridorin e VIII-të nga Belkovci deri në Kriva Pallankë. “Ky është grant investimi më i madh që i është ndarë Maqedonisë për projektet infrastrukturore”, theksojnë kështu nga ...

Read More »

Ali Ahmeti me uniform të UÇK-së uron formimin e Ushtrisë Kosovës

Sa shumë sakrificë, sa shumë ëndrra, sa shumë përpjekje, sa shumë martirizim ndër shekuj për të ardhë deri të këto ditë të lirisë, pavarësisë, të ushtrisë, të barazisë dhe të perspektivës. Ushtria e Kosovës është edhe një themel i paqës dhe stabilitetit të gjithë rajonit tonë me perspektivë euroatlantike dhe që nga sot, jo vetëm Kosova, por e gjithë Evropa ...

Read More »

Ismet Sylejmani: Takuam veteranin aktiv të çështjes kombëtare

Bashk me shokun Xhevat Zekaj, pas takimit qe zhvilluam ne Seline e BDI-se, me Udheheqesin e Popullit Shqiptar shokun tone Ali Ahmeti,ishte ne nderin tone te takonim nje shok tjeter, veteranin aktiv te çeshtjes kombetare, ish-te burgosurin politik, Deputetin e Parlamentit te Maqedonise Xhevat Ademin!

Read More »

Zv.ministrja Elezi në debatin për amandamentet e Buxhetit për vitin 2019 sqaron se Qeveria realizon projekte në komunën e Gostivarit

Sot gjatë debatit mbi amandamentet e buxhetit të Republikës së Maqedonisë për vitin 2019 zv.ministrja Shiret Elezi gjatë debatit sqaroi se Qeveria me mjetet e buxhetit realizon edhe projekte në komunën e Gostivarit. Kështu, gjatë vitit 2016 është bërë gati dokumentacioni për realizimin e rrjetit të kanalizimit për 20 vendbanime në komunën e Gostivarit përfshirë këtu fshatrat Banjicë e epërme, ...

Read More »

Tetovë: Kapen me marihuanë katër persona

Me 11.12.2018 rreth orës 22.30 në rrugën “Ilinden” në Tetovë janë arrestuar E.M.(21) nga Xhepcishti dhe A.O.(26), E.M.(25) dhe B.B.(26) nga Poroji, të cilët kanë qenë në veturën e parkuar “Renxh Rover” me targa të huaja dhe tek të cilat është gjetur marihuanë, transmeton Almakos. Katër personat janë mbajtur në Stacionin Policor në Tetovë për zbardhjen e tërësishme të rastit./Almakos/

Read More »

Ministri i arsimit, Dr.Arbër Ademi, u takua me ministrin e arsimit të Izraelit, Naftali Bennet

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi, sot në Tel Aviv ka zhvilluar takim pune me homologun e tij Naftali Bennet, ministër i Arsimit të  Izraelit. Ademi dhe Bennet kanë shprehur kënaqësinë e tyre për bashkëpunimin e deritashëm në sferën e arsimit, por, gjithashtu, kanë treguar gatishmëri për thellimin e mëtejshëm të këtij bashkëpunimi, sidomos në sferën e shkëmbimit të ...

Read More »

Protesta e Tiranës pritet të transferohet në Maqedoni. Studentët gati: “Jo tallje me shqiptarët”

Pas protestës në Paris për çmimet e larta të karburanteve ku me pas u përhap në Shqipëri për të drejtat e studentëve, siç mësohet jozyrtarisht studentët priten të protestojnë në Maqedoni për të drejtat e shqiptarëve pasi është momenti për të fituar hisen si shqiptarë në këtë shtet. Protesta e Tiranës pritet të transferohet në Maqedoni. Studentët gati: “Jo tallje ...

Read More »

Raporti njëvjeçar i punës së Kryetarit të Komunës së Çairit Visar Ganiu

U bë një vit i plotë që nga çasti kur morra besimin tuaj për të udhëhequr komunën tonë. Duke u bazuar në parimin e llogaridhënies dhe transparencës si shtylla bazë të kodit etik të funksionarëve lokal po prezantoj para jush raportin e punës tonë njëvjeçare. Ajo që kisha primare që në fillim të marrjes së mandatit ishte ti përgjigjem zërit ...

Read More »

Parashikimi i motit në Maqedoni

Parashikimi i motit sot në Maqedoni thotë se koha do të jetë e ftohtë dhe në disa pjesë të vendit me diell. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin nga -6 deri në deri -1 gradë celsius, ndërsa temperatura gjatë ditës do të arrijë deri në 5 gradë celsius. Gjatë ditës së enjte temperaturat do të rriten dhe do ketë kushte ...

Read More »

Vazhdon gjykimi për lëndën “Titanik”

Në Gjykatën Penale në Shkup vazhdon gjykimi për parregullsitë zgjedhore “Titanik” të Prokurorisë Speciale Publike. Në lëndën “Titanik” të akuzuar janë ish-kryeministri Nikolla Gruevski, Kirill Bozhinovski, Mile Janakieski, Gordana Jankulloska, Biljana Brishkoska Boshkovski, si dhe Ilija Dimovski, Munir Pepiq, Edmond Themelkko, Leko Ristovski, Kirill Todorovski, Katerina Vellovska, Stanko Korunovski, Kosta Markovski, Dragçe Dragçeski, Marjan Nakevski, Goce Janevski, Xhezmi Ahmet, Robert ...

Read More »

Qeveria do ta pastrojë mbetjen toksike në OHIS me mbështetje financiare nga të huajt

Ministrat në seancën e djeshme qeveritare e kanë pranuar informatën për nënshkrimin e Memorandumit mes Qeverisë së Maqedonisë, Zyrës për Shërbime të Projekteve të Kombeve të Bashkuara (UNOPS) dhe Ministrisë së Punëve të Jashtme të Mbretërisë së Norvegjisë e përfaqësuar nga Ambasada e Norvegjisë për Serbi, Maqedoni dhe Mal të Zi, për realizimin e përbashkët të projektit për pastrim të ...

Read More »

Komandanti i NATO-s sot vjen në Shkup

Komandanti i Forcave të Përbashkëta Aleate të NATO-s në Napoli, admirali amerikan James Foggo sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Maqedoni. Në agjendën e tij të takimeve, admiral amerikan do të takohet me shefin e shtabit të përgjithshëm të ARM-së, Vasko Gjurcinovski, ndërsa më pas edhe me ministren e mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska. Në kuadër të këtyre takimeve do ...

Read More »

Me kë shoqërohej Gruevski gjatë shëtitjes nëpër Budapest (FOTO)

Gazetari i njohur hungarez Daniele Noland ka theksuar se fotografi e publikuar ku shihet ish-kryeministri Nikolla Gruevski se si shëtitet nëpër Budapest është autentike. Por në mediat maqedonase shkruajnë se me kë ishte i shoqëruar ish-kryeministri. Kanal5 ka kontaktuar Nolandin, i cili ka thënë se fotoja është shkrepur në rrugët e Budapestit. Sipas televizionit Kanal5, personi i dytë që ka ...

Read More »

Elezi: Përmes ndryshimeve ligjore mbrojmë qytetarët nga shpenzimet e tepërta për kredi të shpejta

Ndryshimet në Ligjin për mbrojtjen e konsumatorit në marrëveshjet e kredive konsumatore, të cilat kufizojnë kostot e larta të kredive të shpejta, aktualisht po diskutohen në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë e që sot vijon dita e tetë me rradhë e debatit mbi amandamentet e Buxhetit të shtetit për vitin 2019 derisa në debate merr pjesë zv.ministrja e financave Shiret ...

Read More »

Ivanovi e lutën Talatin të fole në kuvend, Talati mendohet (letra)

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov ka dërguar kërkesë tek kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi që të njëjtit ti mundësohet që më 28 dhjetor të ketë fjalim para deputetëve për fundvit. “I nderuar zotëri Xhaferi, në pajtim me nenin 45, paragrafi 1 nga Kushtetuta e Republikës së Maqedonisë, do të doja të ju drejtohem deputetëve të parlamentit të Maqedonisë dhe t’i ...

Read More »

E nervozoi përkthyesja, Talat Xhaferi i mëshon tavolinës: Fol Shqip!

Një moment pakujdesie e përkthyeses e ka nervozuar kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferi, në momentin që po i drejtohej mediave bashkë me kolegun e tij shqiptar Gramoz Ruçi, shkruan Gazeta Lajm. Kryeparlamentarit Xhaferi i është dashur të trokas disa herë në foltore për ta sinjalizuar përkthyesen se duhet të fillojë të përkthejë deklaratën e tij nga gjuha maqedonase ...

Read More »

Populli i 20 për qindshit duhet ta bojkotoj kryeministrin Zaev

Rreth 30 për qind e shqiptarëve në Maqedoni vazhdojnë të mos kenë emër dhe të shtypen nga lidershipi maqedonas. Me kushtetutë ata janë populli i 20 për qindshit, ndërsa përfaqësuesit e tyre politik as që guxojnë të flasin me zë të lartë për ta ndryshuar këtë realitet, njofton agjencia e lajmeve INA. Shqiptarët paguajnë taksa dhe i kryejnë të gjitha ...

Read More »

Gostivar, kapen dy persona me lëndë narkotike

Në rrugën regjionale Gostivar-Sushicë, në afërsi të një objekti hotelerik, dje mbrëma rreth orës 20 e 40 minuta, janë privuar nga liria 26-vjeçari A.M. nga fshati Balindoll dhe 25-vjeçari B.R. nga Gostivari. Gjatë privimit nga liria, tek ata është gjetur marihuanë. Punohet në zbardhjen e plotë të rastit.

Read More »

Osmani: Nuk ka zgjidhje magjike Ad-Hok për ndotjen e ajrit, përkundrazi, vetëm me aktivitete afatgjate dhe të qëndrueshme mund të sigurohen rezultate

Sot në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë u mbajt takim donatorësh ku u prezantua programi Qeveritar për uljen e ndotjes së ajrit ku fjalët e tyre kishin Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, Ministri për Mjedisit Jetësor dhe Planifikim Hapësinor, Sadulla Duraki, si dhe udhëheqësi i grupit inter- resorial për menaxhimin me ndotjen, Jani Makraduli. Zëvendëskryeministri Osmani fillimisht ...

Read More »

Tetovë, vetura përplaset për shtyllën elektrike, 3 të lënduar

Mbrëmë rreth orës 24.00 në udhëkryqin mesë rrugës regjionale Radiovcë-Bërvanicë, dhe rrugës lokale për në fshatin Çellopek të Tetovës, vetura e tipit ,,Golf,, me targa të Tetovës, të cilën e ka drejtuar 28-vjeçari G.Z. nga fshati Neproshten, ka humbur kontrollin dhe ka fluturuar nga rruga ku është përplasur me një shtyllë elektrike prej druri. Pas fluturimit dhe përplasjes me shtyllën, ...

Read More »

Alarmi kundër zjarrit, shkak për anulimin e gjykimeve të rastit “Monstra” dhe rastin për “27 prillin”

Gjykimi për ngjarjet e 27 prillit dhe “Monstrës” që duhej të mbaheshin në ora 10:00, sot u anuluan për orën 11:00 për shkak të defekteve në objektin e ri të Gjykatës Penale Shkupi 1. Më shumë se gjysmë ore pas terminëve të caktuara për fillim të seancave gjyqësore për ngjarjet e 27 prillit dhe “Monstrës”, të akuzuarit, avokatët e tyre ...

Read More »

Elezi: Ministria e financave permes ,,Projektit permiresimin e sherbimeve te financuar nga Banka Boterore dhe BE, siguron, kushte më të mira për 500 nxënës të shkollës fillore ,,Jeronim De Rada” në Çerkez të Kumanovës

Mbi 500 nxenes në fshatin Çerkez të Kumanovë përfituan kushte më të mira për mësim përmes grantit të IPA fondeve në vlerë prej 1.96 milion denarë për renovimin e shkollës fillore “Jeronim de Rada”, mjete këto të ndara përmes projektit për Përmirësimin e shërbimeve komunale, që po realizohet nga Ministria e Financave me mbështetjen edhe të Bankës Botërore dhe Bashkimit ...

Read More »

Ish ministri Bashkim Ameti u mban një lekcion falas qeverisë së kryeministrit, Zoran Zaev për ndotjen e ajrit

Ish ministri i Ekologjisë, Bashkim Ameti ka reaguar publikisht në rrjetin social Facebook, në  lidhje me ndotjen e  ajrit në Maqedoni, sidomos me atë se sa ka ndikuar mbyllja e fabrikës Jugohrom në Tetovë gjatë vitit 2016-të, që qytetarët e Tetovës dhe një pjesë të Shkupit të thithin ajër më të pastër. Asnjë masë e veprim tjetër, dhe asnjë politikë ...

Read More »

Elezi: Përkrahje të fuqishme për kompanitë e vogla dhe të mesme me Programin për reformat ekonomike 2019-2021

Përmirësimi i mjedisit të biznesit, rritja e konkurrencës, zvogëlimi i papunësisë dhe krijimi i një shoqërie gjithëpërfshirëse, parashikon Programi e reformës ekonomike 2019-2021. Ministria e Financave pati një takim pune midis institucioneve që zbatojnë reformat, sektorin joqeveritar dhe pjesën e ekspertëve. Dokumenti përfundimtar është detyrimi i Qeverisë për ta dorëzuar atë në Komisionin Europian deri më 31 janar të vitit ...

Read More »

Ministri i Kulturës, Asaf Ademi, mbajti fjalim në Konferencën e Tretë Botërore mbi Turizmin dhe Kulturën, në Turqi

Publikuar E hënë, 3 Dhjetor, 2018 12:33 Ministri i Kulturës, Asaf Ademi, sot mbajti fjalim në kuadër të Konferencës së Tretë Botërore mbi Turizmin dhe Kulturën “Për të mirën e të gjithëve”, që mbahet prej dt. 3 deri më 5 dhjetor në Stamboll të Turqisë, që e organizon Qeveria dhe Ministria e Kulturës dhe Turizmit e Republikës së Turqisë, Organizata Botërore ...

Read More »

Nuk ka më punësime përmes MO-së por si do arrihet 25%, flasin Jahiu, Mançevski e Saliu

Raporti i fundit i Ministrisë së Administratës i publikuar në muajin mars tregon se në sektorin publik janë rreth 130 mijë të punësuar. Numri i të punësuarve shqiptarë dhe nga etnitë e tjera pakicë, në sektorin publik aktualisht është rreth 19,5%, ndërsa sipas Marrëveshjes së Ohrit duhet të jetë 25%. Në këtë numër bëjnë pjesë edhe ata që ende marrin ...

Read More »

Elezi: 10.2 miliard më shumë për shëndetësinë, arsimin dhe mbrojtjen sociale në 2019 për përmirësimin e resurseve njerëzore

Në buxhetin për vitin 2019 ka 10.2 miliard denarë më shumë mjete për shëndetësinë, arsimin dhe mbrojtjen sociale, edhe këtë vit në buxhet për këto qëllime janë transferuar më shumë mjete në krahasim me vitin e kaluar, kjo do të thotë se në kontinuitet punohet në përforcimin e këtyre sektorëve e me këtë po investohet më shumë në potencialin njerëzorë ...

Read More »

Zv.ministri Nuhiu në Bratisllavë takon ministrin e brendshme sllovake, Denisa Saková

Zv.ministri i punëve të brendëshme Agim Nuhiu po qëndron për vizitë në Bratisllavë të Republikës Sllovake ku është takuar me homologen e tij, ministren e brendëshme Denisa Sakova, e temë e këtij takimi ka qenë bashkëpunimi mes dy vendeve në sferën e sigurisë. Në takimin me Ministrin e Brendshëm të Sllovakisë zonj. Denisa Saková konfirmuam nevojën e bashkëpunimit ndërkombëtar operativ ...

Read More »

Ish zv.kryeministri shqiptarë Flamurin kuq e zi e përdorte dhe në takim protokollare jo vetëm në zyrë

Flamuri është një nga simbolet me të cilët krenohet gjithësecili mirëpo shqiptarët në këtë drejtim duket se janë më të zjarrtë. Pikërisht në Maqedoni po ‘zhvillohet’ gjithmonjë një betejë se kush do shfaqet më mirë jo vetëm ditën e flamurit më 28 nëntor, por edhe në vazhdimësi ndërkohë që guximi shpesh mund të thuhet se shprehet edhe tek funksionarë të ...

Read More »

Elezi: Ligji i ri për Prokurimin Publik është një ligj europian mbi konkurrencën dhe transparencën e drejtë

Në Komisionet e Kuvendit zv.ministrja e financave Dr. Shiret Elezi elaboroi Ligjin e ri për Prokurimin Publik që është në përputhje me legjislacionin e Bashkimit Europian. Do të sigurojë shpenzime racionale të parasë së shtetit, konkurrencë të lirë, të drejtë dhe transparencë në prokurimin publik. Ligji ekzistues bazohej në Direktivat e Bashkimit Europian për Prokurimet Publike që nga viti 2004, ...

Read More »

Kryetari i Këshillit Komunal-Tetovë, Bekim Memeti pjesë e projektit “Përforcimi i këshillave komunal”

Kryetari i Këshillit Komunal në Tetovë, Bekim Memeti nga data 19 gjer në 24 nëntor ka qenë pjesë e projektit “Përforcimi i këshillave komunal”, organizuar nga UNDP dhe Agjensioni Zvicerian për Zhvillim dhe bashkpunim SDC. Memetit i është dhënë mundësia që nga afër të ndjek punën e këshillave komunal të qyteteve si Zagrebi, Bjelovari dhe Sisaku në Kroaci, poashtu edhe ...

Read More »

Takim në Ministrinë e financave me afaristët gjerman: Bashkëpunimi vazhdon dhe do të thellohet

Në ministrinë e financave është mbajtur një takim me një delegacion ekonomik nga Komiteti jugor të ekonomisë gjermane i drejtuar nga drejtori gjeneral Majkëll Harms. “Qeveria është fokusuar në dhënien e kishteve për të cilat rritja ekonomike është e gjeneruar nga sektori privat. Jemi shumë të lumtur që pikërisht po lëviz kjo rritje nga 3.1% në tre mujorin e dytë ...

Read More »

Tetovë, rritet numri i familjeve me fëmijë të tretë

Nëse një familje që ka lindur fëmijën e tretë në të kaluarën, brenda 10 vitesh ka përfituar rreth 17 mijë euro për këtë periudhë, në të ardhmen familja që do të ketë fëmijën e tretë do të mund të marrë nga shteti vetëm një mijë euro, shkruan gazeta KOHA. Kështu thonë në qendrën për punë sociale në Tetovë, prej nga ...

Read More »

Elezi: Aplikacioni ‘buxheti për qytetarët’ edhe në versionin shqip për herë të dytë

“Ueb aplikacioni ‘buxheti për qytetarët’ tashmë është publikuar si version në tre gjuhë atë maqedone, shqipe dhe në gjuhën angleze. Në këtë mënyrë buxhetin e vendit duam që të afrojmë sa më shumë tek qytetarët. Ky aplikacion është i dyti me rradhë gjatë vitit 2018 i publikuar tashmë në tre gjuhë”, kështu theksoi zv.ministrja e financave Shiret Elezi. Në këtë ...

Read More »

Ismet Sylejmani: Kisha knaqësinë e madhe që të ia dhuroja librin tim FJALIME, luftëtarit të lavdishëm të Atdheut

Isha i nderuar të prezentoja në takimin e zhvilluar në mes te udhëheqësit të popullit shqiptar Ali Ahmeti dhe drejtorit të ITSHKSH Prof. Dr. Skender Asani! Pas këtij takimi historik, ku u bë i njohur për opinionin publik shqiptar, se në 110 vjetorin e Kongresit të Manastirit , do të bëhej i njohur për herë të parë himni i alfabetit ...

Read More »

Zv.ministrja e financave Elezi në Saraj promovon projektin për shërbime komunale në vlerë prej 7.3 milion denarë

Në kuadër të projektit për përmirësimin e shërbimeve nëpër komuna, zëvendës ministrja e financave Dr. Shiret Elezi ka qëndruar në komunën e Sarajit ku edhe është bërë promovimi i projektit të financuar përmes MSIP dhe IPA  mjete këto nga Banka Botërore dhe BE në bashkëpunim me Ministrinë e financave. “Sot në komunën e Sarajit kam nderin të promovojmë poashtu projektin ...

Read More »

Sela në luftë klanesh nga Shqipëria dhe Struga, kërkon sigurim nga MPB-ja?

Luftë mes klaneve, atë nga Shqipëria dhe Struga mes klanit të Ziadin Selës. Kjo është edhe arsyeja që lideri i ASH-së, Ziadin Sela ka kërkuar nga MPB-ja të ketë edhe sigurim nga policia. Siç mësohet jozyrtarisht MPB-ja ia ka aprovuar që Sela ditëve në vijim të ketë edhe sigurim të MPB-së. Nuk dihet ende pse gjithë kjo ashpërsi mes këtyre ...

Read More »

Zv.ministrja Elezi në tryezën për revizionin mbi financimin e partive politike shprehu pritshmëri që institucionet të bashkëpunojnë mes vete

Zëvendës ministrja e financave Dr. Shiret Elezi sot ka marrë pjesë në tryezën e organizuar për revizionin dhe financimin e pative politike dhe kampanjat zgjedhore, eveniment i organizuar nga ana Entit shtetërorë për evizion. Zv.ministrja Elezi në tryezën për revizionin mbi financimin e partive politike dhe fushatave zgjedhor shprehu pritshmëri që edhe institucionet e tjera të punojnë si Revizioni dhe ...

Read More »

Miratohet ribalanci i buxhetit për 2018-ën, Elezi: Po ndihmojmë komunat

Me 53 vota për dhe 13 vota kundër pas tre dite debat, u miratuan ndryshimet për ribalancin e buxhetit për vitin 2018-të. Votimit i parapriu përplasje midis opozitës dhe maxhorancës. Opozita akuzoi pushtetin se po vepron në dëm të qytetarëve, nga maxhoranca thanë se si kur më parë buxheti është plot me para për t’iu përgjigjur nevojave të qytetarëve.   “Paralajmëroni ...

Read More »

Zv.ministrja Elezi takon kreun e Strugës, Merko

Në kuadër të aktiviteteve të saja, zv.ministrja e financave Dr. Shiret Elezi dje në Strugë ka takuar kreun e komunës z. Ramis Merko me të cilin kanë diskutuar mbi projektet të cilat janë realizuar dhe pritet të realizohen në vazhdim në kuadër të kësaj komune në pajtim me Bankën Botërore ku pritet të bëhet përmirësimi i shërbimeve komunale. Zv.ministrja Elezi ...

Read More »

Zv.ministrja e financave, Elezi: 300 milion denarë për projektet në Strugë

Në fshatin Fërgovë të Strugës ka filluar ndërtimi i rrjetit të kanalizimit e në këtë drejtim do të përmirësohet kualiteti i jetës për rreth dy mijë banorë të këtij fshati. Gjithë shuma e kësaj marrëveshje është 16.8 milion denarë prej të cilave 14.2 milion denarë kemi siguruar nga BE, derisa 2.5 milion janë siguruar nga vet komuna, kështu ka informuar ...

Read More »

Një shembull si ai i Blerim Bexhetit, për UÇK-në hapat e vegjël janë punë të mëdha

Shkruan: Shabi MATNJANI, ish-ushtarë i UÇK-së Jam mësuar të dëgjojë lajme nga më të ndryshmet për bashkëluftëtarët e mijë, familjet e dëshmorëve dhe invalidëve të luftës së UÇK-së, emblemën dhe kujtimet e së cilës i barti me vete dhe si emanet do ua lë fëmijëve të mijë. Jam mësuar të dëgjojë për degradimin e tyre, s’kamjen dhe përbuzjen ndaj tyre, ...

Read More »

Ish ministri i financave Xhevdet Hajredini uzurpues i pronës publike, i prishet rrethoja te vikend shtëpiza në Kodrën e Diellit

Ish ministri i financave Xhevdet Hajredini i cili njihet si një nga kritikuesit më të mëdhej të pushteteve ndërvite duket se është një nga uzurpuesit e pronës publike pikërisht në qendrën turistike Kodra e Diellit në Tetovë e me këtë rast edhe rrethoja e vikend shtëpisë së tij ka qenë cak i prishjes nga ana e Inspektoratit komunal pranë komunës ...

Read More »

Profesori Festim Halili prezanton hulumtimet shkencore në Universitetin e Pecs të Hungarisë

Profesori universitar Festim Halili pak kohë më parë për disa ditë me rradhë ka prezantuar punimet shkencore tek Universiteti i Pecs në Hungari si një partner i Universitetit të Tetovës edhe atë në fakultetin e shkencave matematiko natyrore në suaza të të cilit projekt europian gravitojnë 20 universitete. Përgjegjësia e gjithë neve që punojmë në të është multidimensionale, është më ...

Read More »

Bekim Memeti jep raportin e punës së tij njëvjeçare.

I pari i Këshillit Komunal të Tetovës Bekim Memeti sot në rjetet sociale ka shpërndar raportin e punës së  tij një vjeçare si kryetar këshilli. Vlen të theksohet fakti se ky raport po jepet për herë të parë nga një kryetar këshilli në Tetovë. Ai në raportin e tij nënvizon shumë të aritura si në sferën e arsimit,kulturës dhe menaxhimit ...

Read More »

Të enjten në ambientet e selisë së Bashkimit Demokratik për Integrim – BDI në Gositvar, u mbajt konferenca për shtyp me temë: Taravari, 365 ditë dështim

Nënkryetari i degës, z. Bashkim Hasani paraqiti argumente dhe video materiale për dështimin e Taravarit në një vjetorin e qeverisjes në komunën e Gostivarit. “Ne si Degë e BDI-së në Gostivar, në hapërimin tonë politik, në piedestal kemi vënë mirëqenien e qytetarit, prandaj ne nuk kemi vënë moton “Të zhurmojmë për të ngritur pluhur mediatiko-politik”, por si pikësynim të veprimtarisë ...

Read More »

Dimitrievski: Nuk mund të përfitohet politikisht në momente strategjike në të cilat gjendet Maqedonia

Debati i zhvilluar në emisionin ‘Top tema’ në televizonin Telma në të cilin i pranishëm ka qenë edhe kreu i komunës së Kumanovës, Maksim Dimitrievski duket se ka dal nga konteksti pasiqë është keqinterpretuar deklarata e tij në lidhje me ndryshimet kushtetuese. Pasiqë tashmë është bërë e qartë se gjithçka që ka të bëj me ndryshimet e kushtetutës do të ...

Read More »

Ministri i arsimit, dr.Arbër Ademi, takoi ministrin kosovar Bytyqi dhe zv.ministren e arsimit të Shqipërisë, Besa Shahini

Në Konferencën Ministrore që u zhvillua në Beograd, me temën: “Vizioni i bashkëpunimit rajonal për formim dhe arsim cilësor”, ku morën pjesë ministrat e arsimit nga rajoni, në mesin e tyre kanë  marrë pjesë edhe ministri i arsimit dhe shkencës i Maqedonisë, dr.Arbër Ademi, ministri i arsimit, shkencës dhe teknologjisë të Kosovës, Shyqiri Bytyqi dhe zëvendës ministrja e arsimit,sportit dhe ...

Read More »

Arena e Vizioneve vjen në Tetovë

Shoqata Vizion-M sot (24 tetor 2018) organizon ligjerata dhe debat me temë “Roli dhe ndikimi i mediave në opinionin publik”. Debati do të zhvillohet në zyrat e shoqatës Vizion M në Tetovë me fillim në ora 19:00. Ligjerues do jen emrat e njohur të gazetaris z. Ismail Sinani kryeredaktor në Tv Shenja si dhe gazetari i mirënjohur nga Prishtina z. ...

Read More »

Lideri i BDI-së Ahmeti: Bujar Osmani është i pastër

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti në TV21 duke folur mbi lëndën e fundit të PSP-së, ku përmendet edhe emri i zv.kryeministrit Bujar Osmani, tha se është i sigurtë se ai është i pastër. “Ju garantojë se ka kryer detyrën me ndershmëri. Nuk e kamë parë dosjen, por duke e njohur, jam i bindur në këtë”, tha Ahmeti. Ai shtoi më ...

Read More »

Ali Ahmeti siguron votat. Marveshja kalon

Kryetari I BDI-së Ali Ahmeti është angazhuar maksimalisht që të siguroj 2/3 e deputetëve në Kuvend për të votuar ndryshimet Kushtetuese. Ahmeti, ka bërë të gjitha ndërmjetësimet dhe lobimet në partitë politike maqedonase LSDM dhe VMRO, për të arritur një kompromis që të sigurohen 2/3 e deputetëve në Kuvend. Kreu I BDI-së Ali Ahmeti, gjatë gjithë kohës ka qenë në ...

Read More »

Spitali Klinik Tetovë vazhdon me reforma kuadrovike

Mjeku nga Tetova Valon Asani di vetëm për suksese në karrierën e tij profesionale. Kjo pasi e reja më e fundit është se Asani sot është emëruar udhëheqës i Repartit për Kardiologji Intervente në Tetovë. Ai është udhëheqësi i parë shqiptar për Kardiologji Intervente që dëshmon se ky repart funksionon, duke e ditur njëherësh se 99 për qind e punëve ...

Read More »

Sekretari i Qeverisë së Maqedonisë dënon 100 administratorë, shumica shqiptarë

Sekretari i Qeverisë së Maqedonisë, Dragi Rashkovski, ka dënuar mbi 100 administratorë të qeverisë. Siç mëson TS dënimet kanë ardhur shkak i vonesës së notimit të administratorëve. “Na ka dënuar mbi 100 administratorë, bile ka dënuar sekretareshën e një zv.ministri shqiptar, dënimi ka qenë shkaku se gjoja ne i kemi vonuar dorëzimin e notimit si administratorë që bëhet çdo vit” ...

Read More »

Elezi: Me Rebalancin e buxhetit do ju ndihmohet komunave që të ulin borxhet në vlerë prej 50 milion euro

Qëllimi i Propozim Rebalancit të Buxhetit për vitin 2018 është të bëhen korigjime në anën e shpenzimeve që të sigurohet mbështetje financiare për komunat për pagesën e një pjesë të borxheve, këtë e theksoi zv.ministrja e financave Shiret Elezi. -Ana e të ardhurave në Buxhet është korigjuar, për 0,5%  më poshtë. Revidimi i projekcioneve të planifikuara në të ardhurat e ...

Read More »

Banka Botërore siguroi 400 mil euro për projektet në Maqedoni

Banka Botërore do i vendos në dispozicion Maqedonisë 400 milion euro për projektet që do të realizohen në katër vitet e ardhëshme. Kjo është thënë gjatë takimeve në mes të FMN dhe Bankës Botërore, kështu ka deklaruar mes tjerave zv.ministrja e financave, Shiret Elezi. Për projektet dhe strategjinë e re të bashkëpunimit me Bankën Botërore që janë siguruar mjetet për ...

Read More »

Sërish rriten çmimet e derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energjetikë njoftoi sot çmime të reja, për benzinë dhe dizel. Në përputhje me metodologjinë për llogaritjen e çmimeve të karburanteve, çmimet e shitjeve me pakicë rriten me një mesatare prej 3.62% raporton pika.mk Çmimet e EUROSUPER-95 dhe EUROSUPER-98 do të rriten për 1 denarë, një litër benzinë do të kushtojë 74,50 përkatësisht 76,50 denarë. Çmimi i karburantit ...

Read More »

E Hëna Magjike : Zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare të pashmangshme!

Pothuaj dy javë pas përfundimit të Referendumit të mbajtur në Maqedoni, partitë politike vazhdojnë me qëndrimet skajshmërisht të kundërta rreth suksesit apo mossuksesit të Referendumit. Opozita (Vmro-Dpmne) vlerëson se mosarritja e censuzit prej 50% e bën referendumin e pavlefshëm dhe kjo e çon qendrimin e këtij subjekti ndaj marrëveshjes Maqedoni-Greqi në një pozicion ekstrem dhe vetëm një “mrekulli” do mundej ...

Read More »

Propozim ndryshimet e Ligjit për statistikë shtetërore fillojnë procedurat parlamentare

Propozim ndryshimet dhe shtesat në Ligjin për statistikë shtetërore tashmë kanë filluar procedurat parlamentare. Me këto propozim ndryshime parashihet ndryshimi i strukturës së Këshillit për statistikë dhe vendosjen e një trupi tjetër si komitet kordinues. Propozim ndryshimet dhe shtesat në Ligjin për statistikë shtetërore dalin nga rekomandimet e dhëna nga ana e Eurostat, kështu ka deklaruar zv.ministrja e financave Shiret ...

Read More »

Çdo ditë nga Maqedonia për vizë pune aplikojnë 80 persona

  Në një intervistë për Qendrën për gazetari hulumtuese Scoop, ambasadori gjerman në Maqedoni Thomas Gerberich ka komentuar ngjarjet e fundit në Maqedoni. Në pyetjen për interesimin e madh të qytetarëve të Maqedonisë për të migruar në Gjermani, ai konfirmoi se numri i aplikimeve për viza pune është jashtëzakonisht i madh duke marrë parasysh numrin total të banorëve. Geberich theksoi ...

Read More »

Dr. Festim Halili ligjëron në Lituani, me ftesë të Fakultetit për biznes dhe shkenca të zbatuara

Me ftesë të Universitetit të Lituanisë e më saktësisht Fakultetit për biznes dhe shkenca të zbatuara në Vilnus të Lituanisë po qëndron për vizitë profesori universitar Dr. Festim Halili. Me rastin e kësaj vizitë, Halili ka mbajtur dhe disa ligjërata për disa ditë me rradhë në Fakultetin për biznes dhe shkenca të zbatuara i cili është i vendosur në qytetin ...

Read More »

Kujdes më cilët fotografohesh z. Ali Ahmeti?!

Z Ali Ahmeti unë kurrë asnjë interes më të vogël s’kam patur nga ty.Nuk e dij kur të kam takuar për herë të fundit.Por unë gjithnjë i kam informacionet dhe se hedh asnjëherë një patriot ,pavarësisht gabimeve politike që ka bërë.Kam ruajtur me xhelozi imazhin tënd prej atdhetari gjithnjë jo sepse më ke thënë ty, por më ka thënë ndërgjegja ...

Read More »

BDI bashkë me mjekët i thon PO referendumit

Mjekët shqiptar i thonë PO NATO-s dhe Evropës September 22, 2018 Shtabi për referendum i Bashkimit Demokratik për Integrim në bashkëpunim me Shoqatën e Mjekëve Shqiptarë në Maqedoni dhe Dhomën e Mjekëve të Maqedonisë në Tetovë mbajtën një panel debativ me temë “Sfidat e sistemit shëndetësor drejt integrimit Evropian”. Shefi i shtabit për referendum të BDI-së, në nivel qendror, Atilla ...

Read More »

Asaf Ademi nga Kamjani kujton mikun e tij teologun Sead Ajruli

“Karavani” i Lëvizjes Besa sonte ishte edhe në Komunën e Bogovinës në mbështetje të Referendumit të 30 shtatorit. Në këtë tubim me qytetarët e Bogovinës ishin krerët më të lartë të Besës si dhe ministri i Kulturës z. Asaf Ademi. Përpara tubimit ministri Ademi edhe njëher vizitoji fshatin Kamjan ku me çrast kujtoji mikun e tij, teologun dhe humanistin e ...

Read More »

Varroset humanisti dhe teologu Sead Ajruli

TETOVË (AA) – Në varrezat e fshatit Kamjan të Tetovës është varrosur humanisti dhe teolugu Sead Ajruli, i cili ndërroi jetë ditën e djeshme si pasojë e lëndimeve të marra nga një aksident rrugor që ndodhi muajin e kaluar në Greqi, raporton Anadolu Agency (AA). Humanisti 44-vjeçar në varreza u përcoll nga mijëra njerëz, duke përfshirë qindra studentë dhe miq ...

Read More »

EKSKLUZIVE ! Bekim Maksuti shef shtabi komunal për Tetovën

EKSKLUZIVE !!! Bekim Maksuti , shef shtabi komunal për fushatën e Referendumit në Tetovë. Sonte Dega e Bashkimit Demokratik për Integrim – Tetovë në mbledhjen e sajë vendosi që për shef shtabi komunal për fushatën e Referendumit në Tetovë të jetë zv.Ministri Mbrotjes në RM z.Bekim Maksuti. I njëjti me sukses në vitin 2017 udhëhoqi fushatën e shtabit Komunal në Tetovë ...

Read More »

UNT me hapsira të reja po shëndrohet në universitet prestigjioz.

Universiteti ,, Nënë Tereza,, në Shkup riti kapacitetet e veta hapsinore edhe me një ndërtesë me rreth 3000 metër katrorë ne kazermën “Ilinden”. Pas miratimit te plotësimit të konkursit me programet e reja të akredituara në UNT dhe aprovimit të Konkursit për ciklin e dytë të studimeve, Qeveria e Republikës së Maedonisë ka sjell vendim për ti dhënë hapsira plotësuese UNT ...

Read More »

UNT shëndrohet në Universitet prestigjioz, me hapsira të reja.

Universiteti ,, Nënë Tereza,,në Shkup riti kapacitetet e veta hapsinore edhe me një ndërtesë me rreth 3000 metër katrorë ne kazermën “Ilinden”. Pas miratimit te plotësimit të konkursit me programet e reja të akredituara në UNT dhe aprovimit të Konkursit për ciklin e dytë të studimeve, Qeveria e Republikës së Maedonisë ka sjell vendim për ti dhënë hapsira plotësuese UNT ...

Read More »

Komuna e Çairit : Njoftim

N J O F T I M Të nderuar qytetarë, përcjellim deri tek ju njoftimin se me datë 17.08.2018 (E Premte), me rastin e 18 gushtit – Ditës së ARM – së, do të gjuhet me artileri në kazermën “Ilinden”. Në periudhën prej orës 15:00 deri në orën 18:00 do të ketë të shtëna provë me një gjuajte nga 6 ...

Read More »

Komuna e Çairit prezenton projektin “Raporto”

Këto ditë Kryetari i Komunës Çairit ka prezentuar projektin “Raporto”. Ky projekt ka të bëjë me transparencën dhe lidhshmërinë e qytetarit me institucionin  komunën. Me këtë projekt hapet edhe një derë më shumë për zgjidhjen e problemeve dhe halleve të qytetarëve të Komunës Çairit. Projekti “Raporto”  do ju mundësoj qytetarëve të Çairit që sa më shpejtë të njoftojnë organet kompetente ...

Read More »

Investitori i huaj malltretohet me orë të tëra në airoportin e Shkupit.

Një skandal i vërtet ka tronditur opinionin në Republikën e Maqedonisë. Dje në aeroportin e Shkupit ka arritur Qasim Qalab një investitor i mundshëm arab me ftesë të Xhihad Huseinit për të shikuar mundësitë për të investuar në Maqedoni. Xhihad Huseini tregon për Almakos për torturën dhe maltretimin që i bëhet investitorit arab në aeroportin e Shkupit. “Zhgënjimi i fundit ...

Read More »

Arsyet pse Tetova duhet të jetë vatër e zhvillimit të turizmit

Rrëzë Malit Sharr dhe bregores piktoreske të Balltepes (Kodrës së mjaltit), pranë brigjeve të lumit Shkumbim, shtrihet qyteti i Tetovës. Shpenzim Beadini Tetova ka kushte të shkëlqyeshme për zhvillimin e turizmit rural, kulturor dhe eko-turizmit. Peisazhet dhe objektet e vjetra janë vetëm një pjesë e vendeve ku mund të zhvillohen këto lloje të turizmit. Tetova ka potencial për zhvillim të ...

Read More »

Maqedoni: Viti 2017 kan lindur rreth 5 mijë fëmijë jashtë shtetit

Gjatë vitit 2017 në shtetet e jashtme janë lindur rreth 5 mijë fëmijë të shtetasve të Maqedonisë. Nëse shtimi natyror në disa komuna të Maqedonisë është negativ, në shtet e jashtme është pozitiv. Për shembull, në Mavrovë dhe Rostushe këtë vit janë lindur 50 fëmijë, por shtetasit e Maqedonisë të kësaj komune që jetojnë jashtë vendit kanë deklaruar se kanë ...

Read More »

Asaf Ademi zbulon parregullsit e VMRO-së. Muzeu do të riemërohet

Ministri i kulturës Asaf Ademi është përplasur me deputetin e VMRO-DPMNE-së Vllatko Gjorçev pasi ky i fundit i kërkoi të mos ndërhyjë në muzeun e VMRO-së duke thënë se kjo është pasuri e shenjtë për popullin maqedonas. Ministri Ademi në përgjigjen e tij tha se muzeu as nuk rrënohet e as nuk dëmtohet, por ka një komision që ka konstatuar ...

Read More »

Zv.ministri Nuhiu: Respektimi i rregullave të komunikacionit ndikon në shpëtimin e jetës

Sot në pikën kufitare Tabanoc ka qëndruar një delegacion i MPB-së në krye me ministrin Spasovski dhe zv.ministrin Nuhiu për të ndjekur nga afër zhvillimet dhe fluksin e ardhjes së mërgimtarëve në vend. Kjo vizitë në këtë pikë kufitare bëhet si pjesë e fushatës për prevencion në fushën e komunikacionit me qëllim të respektimit të rregullave dhe ruajtjes së jetës ...

Read More »

Zv.ministrja Elezi takon homologun shqiptarë, Haxhi: Anëtarësimi në NATO siguron zhvillim më të mirë ekonomik

Në kuadër të samitit të nivelit të lartë që po mbahet në Tbilisi të Gjeorgjisë me temë “Përmirësimi i bashkëpunimit ndërkombëtar, Lufta kundër evazionit tatimor”, organizuar nga OECD, zv.ministrja e financave Shiret Elezi ka realizuar një takim bilateral me zv.ministrin e ekonomisë dhe financave të Shqipërisë, Elton Haxhi. Në këtë takim është biseduar mbi beneficionet ekonomike që kanë arritur vendet ...

Read More »

Zv.ministri Nuhiu inspekton punimet për zyrat e MPB-së në Zajas të Kërçovës

Janë marrë të gjitha masat për rregullimin e zyrave administrative në Njësinë e stacionit policor të Kërçovës në Zajaz, ku banorët e rrethit të Zajazit do të mund të pajisen me dokumente personale, letërnjoftime dhe pasaporta, deklaroi zëvendësministri i punëve të brendshme, Agim Nuhiu, gjatë inspektimit të punëve ndërtimore që zhvillohen për adaptimin e ambienteve ku do të jepen dokumentet ...

Read More »

Zv.ministrja Elezi nga Tbilisi: Po ndjekim standardet ndërkombëtare për parandalim е evazionit fiskal

Republika e Maqedonisë ndjek standardet dhe prirjet ndërkombëtare për parandalimin e evazionit fiskal dhe shmangien e taksave, theksoi zëvendësministrja e financave Shiret Elezi në konferencën e nivelit të lartë, që mbahet në Tiblisi të Gjeorgjisë me titull "Përmirësimi i bashkëpunimit ndërkombëtar: Lufta kundër evazionit tatimor. Zëvendësministrja vuri në dukje se deri në fund të vitit 2019, Maqedonia do të zbatojë ...

Read More »

Kreu i Kumanovës, Dimitrievski fillon me gazifikimin dhe rekonstruimin e shkollës më të vjetër ‘Bajram Shabani’

Kryetari i komunës së Kumanovës, Maksim Dimitrievski ditë më parë ka nisur me gazifikimin e një prej shkollave më të vjetra në këtë komunë ku mësimi zhvillohet në gjuhën shqipe. Dimitrievski me këtë rast ka kërkuar që urgjentisht të fillohet me punë në realizimin e gazifikimit në këtë shkollë ndërkohë që të punësuarit në JP Gazi Kumanovë tashmë në mënyrë ...

Read More »

BUJAR OSMANI shkruan historinë e re të Maqedonisë

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë për cështje të eurointegrimeve, Bujar Osmani për një periudhë të shkurtër kohore ka arritur rezultate mbresëlënëse të cilët i  vlerson lartë diplomacia më e lartë nga Evropa dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, raporton, portali pika.mk Puna e Osmanit, dha rezultatin historik, ku Maqedonia sigurtë sot për herë të parë mori ftesën për anëtarësim në NATO-s. 29 vendet e Aleancës ...

Read More »

Ademi: Korrupsionin do ta çrrënjosim nga shkolla fillore

Çrrënjosja e korrupsionit, apo ulja e nivelit të korrupsionit është një proces që kërkon kohë më të gjatë. Lufta kundër korrupsionit duhet të nisë që nga shkollat fillore. Kështu thotë ministri i arsimit dhe shkencës Arbër Ademi, i cili njoftoi se dikasteri që ai drejton ka filluar zhvillimin e aktiviteteve për edukimin e fëmijëve. “Një aktivitet konkret, që kemi filluar ...

Read More »

Fatmir Besimi : Pse NATO dhe BE?

Pse NATO dhe BE? Kur të kalojë euforia, ajo që mbetet është pyetja: Me anëtarësimin në NATO dhe BE, a do të jemi më mirë se sot dhe çfarë perspektive do të kemi? Deri më tani kemi kaluar një rrugë të gjatë me shumë sfida, por me vendime të drejta dhe të guximshme jemi sot këtu me meritë. Sidoqoftë, ky ...

Read More »

Legalizimet, BDI: Taravari vë në huti qytetarët nga mosnjohja e procesit

Bashkimi Demokratik për Integrim – BDI, dega në Gostivar reagon ndaj njoftimit të Komunës së Gostivarit rreth afateve për rregullimin e statusit juridik të objektit të ndërtuar pa leje (legalizim) pasi i njëjti është jo i plotë dhe shtinë huti te qytetarët se nesër (e shtunë) është afati i fundit për dorëzimin të kërkesave për të gjithë ata aplikues të ...

Read More »

BDI – Gostivar: Taravari sërish mashtroi opinionin. Ja e vërteta për financimin e shkollave

Ka vijuar debati publik mes drejtuesve të degës së BDI-së në Gostivar dhe drejtuesve të Pushtetit vendor. Së fundmi, debati zhvillohet për financimin e shkollave. Fillimisht, drejtorët e shkollave akuzuan kreun e Gostivarit, Arben Taravari që nuk lëshon mjete financiare për mbarvajten e procesit edukativo – arsimor. Këtyre akuzuave u është përgjigjur Komuna e Gostivarit, ndërsa përmes një kumtese për ...

Read More »