Kuriozitete

Ju kujtohet misteri,fustani që tërboi botën

Të gjithë na kujtohet dilema e famshme për fustanin i cili hutoi njerëzit për ngjyrën e tij, për disa të bardhë e artë e disa blu e zi. Hijet janë blu prandaj predispozita është të shohim blunë për të parë imazhin. Nga ana tjetër, dritat artificiale ndikojnë dhe ne mendojmë se janë ato që ndriçojnë fustanin dhe truri e eleminon ...

Read More »

Ngordh kanguri më i fanëshm në botë (FOTO)

Të gjithë e mabni mend kangurin i cili u bë i famshëm nga muskujt e tij. Kanguri Roger nga parku kombëtar në Alice Springs në Australi, i njohur në rrjetet sociale për nga muskujt e tij të zhvilluar, ka ngordhur në moshën 12-vjeçare. Roger u shpëtua nga Chris Barnes kur një nënë e një foshnje kangur u godit nga një ...

Read More »

Thirrja e një nëne: Biri im mos më qorto! Mos u turpëro asnjehere të më kapësh për dore dhe te mos me lesh vetëm!

Nëna e porosit të birin. Biri im i dashur, një ditë prej ditëve do të më shohësh të plakë, jetë e logjikshme në mendjen time! Të lutëm më jep pak kohë dhe pak durim që të më kuptosh, kur dora ime dridhet dhe më bien ushqimi në gjoks, kur nuk mund të mbathi rrobat e mia – zbukurohu me durim ...

Read More »

Arabët sjellin aeroplanin e mbuluar me diamante, habiten pasagjerët

Një aeroplan Boeing 777 i Emirateve të Bashkuara Arabe është zbukuruar për sezonin e festave. Agjencia e fluturimeve postoi në Twitter fotografinë e aeroplanit me pamje të re, i cili është i mbuluar krejtësisht me diamante, duke i dhënë kështu një efekt ndriçues shumë mahnitës. Dhe adhuruesit e aviacionit mbetën të habitur nga pamja e re e aeroplanit, me fotografinë ...

Read More »

Lehtësimi i procesit të bartjes së kufomave nëpër Europë e bën vetëm një kompani, mësoni detajet (Video)

Ndonëse është një nga shërbimet që gjithmonë ju duhen qytetarëve, kompania transportuese Atdheu ofron shërbime mjaft profesionale dhe cilësore të transportit të kufomave në mbarë teritorin e vendeve nëpër Europë. https://www.facebook.com/astrit.salihu.33/videos/413020729113330/ Kjo kompani me seli në Düsseldorf të Gjermanisë ofron shërbimet e saja në gjitha shtetet në mbarë Europën, me qëllim të lehtësimit të lëvizjes së qytetarëve të cilët për ...

Read More »

BFI organizon pritjen “Bakllavaja e Bajramit”

Në Manifestimi tradicional “Bakllava e Bajramit” e organizuar nga Bashkësisë Fetare Isalem morrën pjesë krerët më të lartë të shtetit  zv.Kryeministri Bujar Osmani ambasadori amerikan Xhes Bejli si dhe ministra, ambasador, personalitete nga bota akademike dhe shumë personalitete tjera të vendit.  

Read More »

Gostivarasit tmerrohen nga fluturakja e çuditshme mbi qytet/FOTO

Një objekt i paidentifikuar fluturues mbrëmë ka shqetësuar banorët e Gostivarit. Fluturakja me formë të çuditshme dhe me shpejtësi të madhe kanë fluturuar mbi qytetin, informon pika.mk, duke u thirrur në lajme të portaleve lokale. Sipas dëshmitarëve, fluturakja nuk ka lëshuar asnjë zhurmë, por ka lëvizur me shpejtësi të madhe. “A bëhet fjalë për UFO apo për diçka tjetër?!”, kjo ...

Read More »

PROFIL: BETEJA E “PASHPJEGUAR” E TEUTA ARIFIT

Teuta Arifi kishte ardhur me premtime për ta ndryshuar Tetovën, pa llogaritur deri në fund sfidat me të cilat do të përballet gjatë mandatit të qeverisjes. Në kohën që ishte ngjitur në postin e zëvendëskryeministres për eurointegrime, lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, tashmë po shfaqte në njëfarë forme autoritarizmin e tij. Ky autoritarizëm pas do të bëhej gangrenë për jetën ...

Read More »

Promovohet pulla postare Apis mellifera macedonika

Pulla Postare Apis mellifera macedonika është pulla postare e cila u promovua sot në ditën e bletarëve të Maqedonisë. Autor i të dyja pullave postare me vlerë nominale 18 dhe 72 den. është Larisa Zhivkovska Donev nga Byroja e Filatelisë së Postës së Maqedonisë. Pullat postare i promovoi drejtori gjeneral i “Postës së Maqedonisë” z. Faadis Rexhepi, i cili me ...

Read More »

Teuta Arifi realizon edhe një premtim

Kryetarja e komunës së Tetovës, Teuta Arifi sot bashkë me ministren e Mbrojtjes Radmilla Sheqerinska lëshuan urën e re në Poroj të Tetovës. Siç u shpreh kryetarja e Tetovës në vitin 2018 bashkë me UNDP është projektuar parandalimi i katastrofave të reja natyrore që do të zvogëlojnë rrezikun për qytetarët. “Pas vërshimeve këtë urrë e humbëm si rezultat i motit ...

Read More »

Superfinalja e “Model Kids” 2017

Televizioni TVR vazhdon traditen e organizimit te “Model Kids” 2017. Superfinalja pritet te organizohet me 21 Gusht 2017.

Read More »

Posta e Maqedonisë rrit kapacitetet e saj me furnizimin e automjeteve të reja teknologjike

Posta e Maqedonisë u furnizua me 24 automjete pikap dhe furgonë me mbartje prej  2.5 tonëve. Ky investim është i rëndësishëm për përmirsimin e procesit  teknologjik në Postën e Maqedonisë dhe paraqet rritje të theksuar të kapaciteteve të kompanisë. Me këtë furnizim do të përmirësohet cilësia e shërbimeve postare, përmes lehtësimit direkt të fazës së transportit të dërgesave. Përveç përmirësimit ...

Read More »

Delegacion nga Posta e Sllovenisë vizitoi Postën e Maqedonisë

Sot më datë 21.06.2017 përfaqësues të Postës së Sllovenisë vizituan Postën e Maqedonisë. Delegacioni në përbërje të z.Marjan Osvalld drejor për marëdhënie ndërkombëtare, z.Franc Predikaka këshilltar në Postë Sllovene u takuan me drejtorin gjeneral të Postës së Maqedonisë z. Faadis Rexhepi dhe bashkëpuntorë të tjerë të tij. Rexhepi shprehi kënaqësinë e tij për vizitën e përfaqësuesve të Postës Sllovene dhe ...

Read More »

Përfaqësues të Postës së Sllovenisë për vizitë pune në Postën e Maqedonisë

Sot 17.03.2017 në Postën e Maqedonisë qëndruan për vizitë zyrtarë përfaqësues të Postës së Sllovenisë dhe kompanisë të sajë bijë EPPS. Drejtori Gjeneral i Postës së Maqedonisë z. Faadis Rexhepi në takimin me delegacionin nga Sllovenia të udhëhequr nga z. Vili Hibernik -Drejtor Gjeneral i EPPS dhe znj. Monika Zajc -Zëvendese e Drejtorit Gjeneral të EPPS, theksoi se Posta e ...

Read More »

Drejtori gjeneral i Postës së Maqedonsië në vizitë pune në Postën e Kosovës

Sot, Drejtori gjeneral i Postës së Maqedonsië Faadis Rexhepi, i shoqëruar nga Drejtori për operacione postare Remzi Abdullahi, Udhëheqësi i sektorit për IT Gjorgji Kokinovski dhe Udhëheqësi i shërbimit të pavarur për cilësi Zana Kadri, qëndrojnë në Prishtinë, në Postën e Kosovës, me qëllim të realizimit të takimit punues me Drejtorin Gjeneral të Postës së Kosovës Sejdi Hoxha dhe shërbimet ...

Read More »

Delegacion nga Posta e Turqisë qëndron për vizitë pune në Postën e Maqedonisë.

Delegacioni nga Posta e Turqisë i ngarkuar për implementimin e  projektit për zhvillim të tregtisë elektronike ndërmjet dy postave  sot qëndron për vizitë pune në SH.A. ,,Posta e Maqedonisë,,-Shkup. Kjo vizitë pason pas nënshkrimit të Memorandumit   për bashkëpunim në mes të drejtorit të përgjithshëm të Postës së Maqedonisë z. Faadis Rexhepi dhe drejtorit të Postës së Turqisë z. Kenan Bozkejik ...

Read More »

Ndodh edhe kjo : Skijim nëpër plazhin e Ulqinit (Video)

Të reshurat e borës befasojnë Ballkanin. Ekskluzive për portalin Pika.mk na sjellin një video nga qyteti i Ulqinit ku pas borës që kishte rënë mbrëm disa të rinjë vendosin të bëjnë dicka ndryshe. Ata po skijojnë nëpër borë në Plazhin e Madh të Ulqinit.

Read More »

Ndodhë vetëm në Shqipëri

​ Një histori e rrallë është sjellë sot në fokus, ku një nënë kërkon që nusja e djalit të kthehet për të marrë nipin 6 vjeç që e ka braktisur për të shkuar me të dashurin 18 vjeçar. Kjo histori është pasqyruar gjatë puntatës së sotme në studion e emisionit “Me zemër të hapur”.  Personazhi kryesor i kësaj historie është Xhuljana. Ajo ...

Read More »

Gruevski gjunjëzohet para Ali Ahmetit

​Lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, në intervistë për “Dnevnik”, ka thënë se krijimin e platformës së përbashkët të partive shqiptare e krijuan të huajt për të lënë VMRO-në jashtë qeverisë. Duke komentuar platformën, Gruevski thotë se dygjuhësia nuk u duhet shqiptarëve në Dellçevë apo viset tjera ku ata nuk jetojnë, pasi sipas tij, shqiptarët kanë më shumë nevojë për punësime ...

Read More »

Sot nisin bisedimet për formimin e qeverisë re

​Sot skadon afati kur presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov duhet t’ia ndajë mandatin kandiddatit të partisë për formimin e qeverisë, përkatësisht partive që kanë fituar më së shumti numër mandatesh në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të mbajtura më 11 dhjetor, të vitit të kaluar. Përbërja e nëntë parlamentare e Maqedonisë, e cila ka 120 të zgjedhur të popullit, ...

Read More »

…I nderuari Ali Ahmeti, tërhiqe funksionarin më përgjegjës të digasterit të “Kioskave”

​PËR z. ALI AHMETI ! Analisti politik Qenan Aliu nëpërmjet një postimi në murin e tij në fejsbuk i drejtohet Kryetarit të BDI-së,  Ali Ahmetit me një kërkesë  urgjente për të larguar përgjegjësin kryesor në lidhje me aferën  më të fundit koruptive, ku  në mënyrë  qesharake dhe të shëmtuar kanë abuzuar me financat e digasterit që drejton kuadri më i ...

Read More »

Alepo prap do të lulëzoj (histori)

Halebi ose Alepo, nje qasje historike! Nje tmerr i vertete po perjetohet keto tre vite, kufoma dhe gjak kudo, vuajtje te panumerta dhe pamje rrenqethese. Po te kisha vendosur te shkruaja per tragjedite e degjuara nga njerezit qe jane larguar nga lufta, mendoj se do e kisha shkruar nje liber me shume faqe, ne mos voluminoz. Por per ata qe ...

Read More »

Zbulim i madh i pallatit të Mbretneshës Teuta

​Daily Mail shkruan për një zbulim të jashtëzakonshëm për Ilirët në Malin e Zi. Gazeta prestigjioze britanike shkruan se “ilirët ishin grup i lashtë fisesh Indoevropiane, që jetuan në disa pjesë të Ballkanit Perëndimor dhe në brigjet e gadishullit italian rreth vitit 260 Para Krishtit”. “Dihet pak për udhëheqësit e tyre, por kërkuesit thonë se tani kanë prova për pallatet ...

Read More »

Fadil Lushi : RROFTË SEBEPI

​ RROFTË SEBEPI!          NJË DEMONSTRATË QË KA TRE PALË HISTORI (Ky shkrim nuk mëton të “adoptojë logjikën” e një manifestimi të munguar)   Nga Fadil LUSHI   Që unë e shkruaj apo e përsëris shkrimin e radhës është pasojë e një ngacmimi të brendshëm, që kohë më parë më erdhi nga disa ish të përndjekur dhe ...

Read More »

Çfarë janë masonët, çfarë misteri fshehin? Kjo është përgjigja

Çfarë janë masonët, çfarë misteri fshehin? Kjo është përgjigja : Kemi dëgjuar shpesh të flitet për Masonët, por deri më sot shumë pak ose aspak dimë rreth tyre. Çfarë janë Masonët, nga kanë ardhur ata? Këto janë pyetje që ende mbeten misteri më i madh i njerëzimit. Kush e përbën këtë Shoqatë misterioze, të quajtur: edhe Rrymë e Lëvizje, edhe ...

Read More »

Instagrami zgjedhë foton e vitit, ja cila është

Instagram si zakonisht e zgjedhë dhe e shpërblen fotografinë më të mirë të vitit. Fotografia e Robert Scott është shpallur si më e mira e vitit 2016. Në foto shihet një punëtor më ngjyrë që një arë pambuku me duar të ngritura lartë si shenjë proteste ndaj dhunës policore ndaj njerëzve me ngjyrë. Fotografia është realizuar në Brooklyn ndërsa ishte ...

Read More »

Vendi më i ftohtë i banuar në Tokë (Foto)

Ojmajakon një fshat i vogël në Siberi, është vendi më i ftoftë i banuar në Tokë Temperatuar rekorde që janë regjistruar në Ojmajakon kanë qenë  -67 gradë Celsius. Ndërsa temperaturat mesatare gjatë dimrit në këtë fshat është rreth -50 gradë dhe aty jetojnë vetëm 500 persona. Nga Zelanda e Re për në fshatin rus ka udhëtuar fotografi Amos Chapple  e cili e kuptoi ...

Read More »

Nëna paralajmëron prindërit: Kontrolloni fëmijët për këtë shenjë

Nëna e një 14-vjeçareje nga Britania i është drejtuar rrjeteve sociale për të paralajmëruar prindërit e tjerë që të kontrollojnë fëmijët e tyre nëse kanë shenja të tilla në qafë. Ajo i kishte vënë re këto njolla të errëta në qafën e vajzës së saj, ku pas vizitës tek mjeku rezultoi se ishte prekur nga diabeti i tipit 2. 14-vjeçarja ...

Read More »

Elvana ka diçka për të thënë për “Lelja” (Foto)

Pas publikimit të klipit “Lelja” këngëtarja Elvana Gjata veç falenderimeve që ka bërë për realizimin e tij ka patur edhe një koment për këtë klip. “Si çdo herë një punë e bërë me dashuri, ndoshta këtë herë duke rrezikuar dhe jetën, por ja vlen..Enjoy!,”-u shpreh Elvana në Instagram.

Read More »