Kosove

Njihuni me humanistin që ju rikthen buzëqeshjen familjeve në nevojë

Mes shoqatave bamirëse që kontribuojnë fuqishëm në dhënien e ndihmës drejtuar të varfërve, njerëzve në nevojë, është edhe shoqata humanitare “Prishtina”, aktiviteti i së cilës shtrihet në të gjithë Ballkanin. Kjo shoqatë bamirëse ka shtrirë dorën për njerëz të kombësive dhe nacionaliteteve të ndryshme, duke mos bërë dallime dhe duke qenë pranë atyre që vërtet kanë nevojë për një dorë, ...

Read More »

Ismet Sylejmani: Drita e Amerikës në Kosovë!

Drita është personazh i madh i US ARMY në Kosovë! Aja rreshtohet bashkë me një numër nga Amerika me prejardhje shiptare që kanë dhënë kontributin e tyre në ndërtimin e paqes dhe konsolidimin e shtetit të Kosovës! Drita është përfaqesuesja më në zë e US ARMY në Kosovë! Përfundimi i luftës në Kosovë dhe hyrja e trupave të NATO-s e ...

Read More »

Kosova e formon ushtrinë, shkruan nga burgu ish-komandanti i UÇK-së dhe i FSK-së, Sylejman Selimi

  Ish-komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Sylejman Selimi, në një letër nga burgu dërguar në redaksinë e Gazetës Express, ka uruar për themelimin e ushtrisë. Shprehet se është shumë i lumtur për kontributin e dhënë në transformimin e FSK-së në ushtri. “Une jam i lumtur që bashkë me ju si Komandanti i Parë i FSK-së kam dhënë kontributin ...

Read More »

Haradinaj: Ushtria e Kosovës do të jetë përherë aty ku mbrohet jeta!

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sot është mbledhur me gjithë stafin e tij në kabinet, duke u bërë gati për seancën plenare të Kuvendit në të cilën do të votohet për krijimin e Ushtrisë së Kosovës. Në një postim në Facebook, Haradinaj ka shkruar se me synimin që të jemi pjesë e paktit të NATO-s, ushtria jonë do të jetë ...

Read More »

Halil Kastrati dhe Capital T nisën për të bërë sot 5 familje me shtëpi

Halil Kastrati është një nga humanistët më të mëdhenj shqiptar. Me punën e tij të palodhshme, ai po arrin që të bëj shumë familje me shtëpi dhe t’u dhurojë atyre ngrohtësi familjare. Humanisti kosovar që ka fituar zemrën e të gjithëvekëtë ditë dhjetori e ka nisur me një gjest madhështor, shkruan Indeksonline. Ai shihet në makinë bashkë me reperin, Capital ...

Read More »

Halil Kastrati dhe Gold Ag u nisën për ta bërë sot një familje me shtëpi

Halil Kastrati është një nga humanistët më të mëdhenj shqiptar. Me punën e tij të palodhshme, ai po arrin që të bëj shumë familje me shtëpi dhe t”u dhurojë atyre ngrohtësi familjare. Sot, ai shihet në makinë bashkë me reperin, Gold Ag ndërsa ka shkruar: Me Bismilah. U nisem me i dhan nje pale çelesa.Ndryshe më 28 Nëntor, Halil Kastrati ...

Read More »

Fehmiu e Xheva i kanë tejkaluar të gjitha figurat e mëdha të luftëtarëve të çlirimit të atdheut

22 shtatori i vitit 2018 shënoi 20 vjetorin e rënies heroike të veprimtarit të madh kombëtar, ilegalit me konspiracion të çeliktw, organizatorit e udhëheqësit të shkëlqyer të lëvizjes kombëtare politike klandestine në Kosovë, kryetarit të Lëvizjes Popullore të Kosovës në Gjermani, gjeneralit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare Kosovës të popullit shqiptar, komandantit historik të Drenicës, heroit të kombit, të lavdishmit Fehmi ...

Read More »

Ramiz Lladrovci përgjigjet: Në Drenas sundon ligji, o Isa Xhemajlaj

Kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci i përgjigjet kryetarit të Nismës në Drenas, Isa Xhemajlaj kur thekson se në Drenas sundon monarku, me një postim në rrjetin social, se në Drenas sundon ligji. Ja postimi i plotë i kryetarit Lladrovci në rrjetin social: “Në Drenas sundon ligji, o Isa Xhemajlaj! Përgjigje fushatës elektorale të opozitës në Drenicë. Edhe pse nuk jemi ...

Read More »

Te veprimtari Ismet Sylejmani shoku i kryetarit Ali Ahmeti, ka qenë në vizitë komandanti i UÇK-së Musa Jashari!

Me pjestarin e familjes lavdimadhe te popullit shqiptar e te Prekazit te Drenices se komandantit legjendar Adem Jashari! Me djalin e vogel te heroines se kombit Nanes Sala Jashari! Me luftetarin e oreve te para te njesitit te pare te armatosur te UÇK-se, te komanduar e udhehequr nga heroi i planetit shqiptar Adem Jashari! Me mikun e nderuar, komandantin sypatrembur, ...

Read More »

Fakulteti i arteve “Haxhi Zeka”, nderon Granit Shalën me mirënjohje kontributi

Boksierit, Aktorit dhe Politikanit të shquar kosovar i cili jeton dhe vepron në shtetin gjerman, Granit Shala, ditë më parë ju është ndarë një mirënjohje kontributi nga Fakulteti i Arteve  “Haxhi Zeka” në Pejë. Në një prononcim për mediat Granit Shala, tha se ndjehet tejet i lumtur me mirënjohjen që u është ndarë nga Fakulteti i Arteve, po ashtu stafit ...

Read More »

Ka ardhur koha të ndalim ‘kamxhikun’ e Serbisë

Rrahja e dy shqiptarëve në Novi Sad s’ka dyshim se është një dëshmi tjetër, se serbet janë ata radikalët e vjetër, të cilët me shekuj janë munduar ti zhdukin shqiptarët nga faqja e dheut, në forma të ndryshme por gjithmonë duke u bazuar në “sinopsisin”, e Millosheviqit. Pasi që politika dhe politikanët tanë po punojnë dhe veprojnë sipas interesave të ...

Read More »

U vu gurrëthemeli i xhamisë së re në Troisdort të Gjermanisë

Besimtarët e besimit Islam nga të gjitha trevat shqiptare dhe prijësit e tyre fetar, sot morën pjesë në vënien e gurthemelit të xhamisë së re në Troisdort të Gjermanisë. Në mesin e shumë figurave të shquara politike, prijësve fetar dhe xhematit gjithandej trojeve shqiptare, i pranishëm në vendosjen e gurthemelit të Xhamisë ishte edhe politikani i kosovar, Don Granit Shala. ...

Read More »

Anëtari i PDK-së: Jam i gatshëm për sfidën e re dhe reduktime të shumta

Përmes një postimi në rrjetin social facebook, Rrahim Hashimi, ka bërë të ditur se tanimë ka vendosur ta shpall kandidaturën e tij për të parin e Partisë Demokratike të Kosovës ( PDK). Përmes këtij shkrimi, ai la për të kuptuar se me ardhjen e tij në kreun e këtij subjekti politik, përveç se do të kontribuoj për vënien e rendit ...

Read More »

Biznesmeni Besim Mehmeti dhe luftëtari i UÇK-së Naim Dashaj së shpejti inkuadrohen në politikë

Ndonëse duket e pabesueshme për të lënë Suedinë dhe të kthehen në Kosovë, megjithatë duket se dy shqiptarët e njohur që jetojnë atje biznesmeni i suksesshëm Besim Mehmeti dhe artisti e bashkëluftëtari i UÇK-së Naim Dashaj pritet që të kthehen në Kosovë dhe të inkuadrohen në politikë. Ndonëse nuk zbulojnë partinë në të cilën do të marin pjesë dhe do ...

Read More »

Valentina Shala Bajrami, falenderim për kryeministrin Ramush Haradinajn!

“Sot, në ambjentet e Hotel Emerald , Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës bëri konstituimin e Këshillit Drejtues të Partisë. U ndjeva e nderuar që konfirmimin zyrtar ta pranoj nga Kryetari i AAK-së dhe njëherit Kryeministri i Republikës së Kosovës Sh.T.Z. Ramush Haradinaj. Shfrytëzoj rastin edhe njëher ti falenderoj të gjithë kolegët për mbështetje të deritanishme. Përzemërsisht, Valentina Shala Bajrami”:- Ka ...

Read More »

Të ndihmojmë ushtarakun e UÇK-së, Halim Tolaj

Ushtaraku i UÇK-së Halim Tolaj ka nevojë për ndihmën tonë. Në momentet më të vështira të popullit shqiptarë gjatë luftës ai ka qenë pjesë e ushtrisë që ka mbrojtur tokat shqiptare dhe civilët nga agresori sërbo-sllav kurse sot atij i nevojiten 30 mijë euro për ndërhyrje kirurgjikale jashtë vendit. Të ndëruar miq, shokë, dashamirë! Pas një viti në sfidë nga ...

Read More »

Shala përfaqësues i diasporës në kuvendin e VIII zgjedhorë të AAK-së

Ka ardhur nga Gjermania për të marrë pjesë në kuvendin e VIII zgjedhorë të AAK-së ku është rikonfiguruar si kryetar edhe njëherë kryeministri Ramush Haradinaj ndërkohë që kështu është shprehur Granit Shala. Sot ishte nderë dhe kënaqësi për mua të jem pjesë e kuvendit të VIII-të zgjedhorë të AAK-së si përfaqësues i diasporës, me respekt Granit Shala. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1701083616655231&set=pcb.1701083676655225&type=3&theater

Read More »

Burrat e Loxhës sot vizitojnë për ngushëllime Gllogjanin

Politikani i AAK-së dhe ish bokseri Granit Shala sot bashkë me burrat e fshatit Loxhë kanë vizituar fshatin Gllogjan për të shprehur ngushëllime tek familja Haradinaj me rastin e vdekjes së babait të kryeministrit Ramush Haradinaj. “Edhe sot bashkë me burrat e Loxhës ishim në Gllogjan, sot mu duk kulla më e ftohtë”, ka shkruar Shala. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1696422750454651&set=a.202290863201188.44495.100002608265835&type=3&theater

Read More »

Jahja Luka: Hilmi Haradinaj ty vdekja nuk të tretë por të fal përjetësinë

Sot të përcjellëm në botën e amshimit, por vepra jote e madhe do jetojë sa të këtë frymë shqiptari. Nga pragu i shpisë sate u rritën trima e dolën heroj, të cilët ti si baba i frymëzove me urti e atdhedashuri, e atëherë kur kohrat e zeza na ranë mbi krye, vepra jote e madhe bani dritë. Bota e kuptoi ...

Read More »

Jepet banesa e dytë dhe nisën dy shtëpi në Skenderaj, Ilir Sinani i kënaqur nga aksioni

Është dhënë edhe banesa e dytë në komunën e Skenderajt ndërkohë që janë nisur edhe dy shtëpi të ndërtohen për familjet në nevojë në këtë komunë nga gjithë aksioni që është bërë për mbledhjen e mjeteve financiare në Gjermani nën organizim të hoxhës Halil Kastrati dhe humanistit Ilir Sinani, ndërsa në këtë inagurim ka marrë pjesë dhe kryetari i komunës ...

Read More »

Njihuni me biznesmenin humanist në Gjermani, mban me bukën e gojës mbi 40 punëtorë

Ndonëse ka ikur që moti kohë nga Kosova në Gjermani, ai tashmë është një biznesmen shumë i suksesshëm që po mban me bukën e gojës mbi 40 punëtorë shumica prej tyre shqiptarë. Biznesmeni Mentor Ptyqaj thotë se është kënaqësi e madhe që të punohet në një vend të huaj me bashkëvendas. Ai madje është shumë aktiv në evenimentet humanitare ku ...

Read More »

Ilir Sinani, Urim Hoxha dhe Halil Kastrati mbledhin qindra bashkëkombas në tribunën e mbajtur në Karlsruhe të Gjermanisë

Një tribunë e madhe mbrëmë është mbajtur në qytetin Karlsruhe të Gjermanisë nën organizim të Urim Hoxhës enkas për shoqatën bamirëse ‘Jetimat e Ballkanit’ ku pjesëmarës kanë qenë mbi 900 persona të cilët kishin udhëtuar nga qytetet për rreth në Gjermani si dhe kishin udhëtuar edhe nga 500 kilometra prej qyteteve zvicerane dhe madje 700 kilometra prej qyetteve franceze. E ...

Read More »

Një tjetër projekt kushtuar hoxhës Halil Kastrati (Video)

Një tjëtër projekt po i kushtohet nga hoxhës së nderuar Halil Kastrati i cli viteve të fundit është bërë simbol i humanizmit tek gjithë trojet shqiptare pasiqë falë iniciativës së tij po ndërtohen shumë shtëpi, blihen shumë banesa për jetimët dhe personat në nevojë. Iniciativa dhe qëllimi i tij i mirë e bamirës ka bërë që shumë shqiptarë të zgjasin ...

Read More »

Ilir Sinani: Jam njëfarë patrioti i vogël

Bashkatdhetarët tanë, që jetojnë e veprojnë në Diasporë, dita-ditës po shënojnë suksese të mëdha në tregun evropian, por edhe më gjerë. Njëri ndër ta është Ilir Sinani, i cili me kompaninë “Sinani GmbH & Co. KG”, pronar i së cilës edhe është, ka arritur të bëhet i njohur në tregun gjerman, falë kualitetit dhe cilësisë së punës që bën. Iliri ...

Read More »

Granit Shala: Kosova për herë të parë ka kryeministrin i cili ka guxim të veprojë

Ish bokseri dhe politikani kosovar Granit Shala në një intervistë të fundit flet mbi ndodhitë në Kosovë përfshirë këtu demarkacionin, raportin e BE-së mbi Kosovën, korupsionin, marrëveshjen e koalicionit momental si dhe deklaratat e kryeministrit Harandiaj, këto dhe shumë të tjera Shala i përmbledh në një përgjigje. Miratimi i demarkacionit nga ana e parlamentit u pa si një hap pozitiv ...

Read More »

Xhamia shqiptare `Nurul islam` në Mönchengladbach më 4 maj pret hoxhën Halil Kastrati

Më 4 maj të këtij viti ditë e xhuma shqiptarët dhe gjithë muslimanët në qytetin e Mönchengladbach do të presin hoxhën e nderuar Halil Kastrati për të dëgjuar ligjëratën e tij si dhe për të diskutuar mbi aktivitetet humanitare të cilat i ndërmer hoxha Halil Kastrati me ekipin e tij nga shoqata Jetimat e Ballkanit.

Read More »

Së shpejti blihet banesa e dytë për bamirësi, thirrje mërgimtarëve në Gjermani

Ilir Sinani, përfaqësues i shoqatës Jetimat e Ballkanit për Gjermani përmes një apeli deri tek bashkëatdhetarët shqiptarë në Gjermani që të ndihmojnë nevojtarët duke i falenderuar të gjithë për kontributin që kanë dhënë dhe japin në vazhdimësi pasiqë tashmë nga fondet e mbledhura prej bashkëatdhetarëve në Gjermani është blerë banesa e parë për nevojtarët kurse së shpejti blihet edhe e ...

Read More »

Ftohen piktorët dhe skulptorët në konkursin për tri çmime

Me rastin e shënimit të 550 vjetorit të vdekjes së heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Qeveria e Republikës së Kosovës, përkatësisht, Sekretariati i Komisionit Qeveritar në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ftojnë të gjithë artistët , si piktorët dhe skulptorët, që të marrë pjesë në konkursin e shpallur nga këto dy institucione, për të shprehur idetë dhe ...

Read More »

Thaçi pyet Kurtin se kush ia financon partinë

Presidenti i Kosovës u deklarua pas akuzave të kreut të Lëvizjes së Vetëvendosjes, Albin Kurtit, i cili shtroi shumë pyetje rreth arrestimit dhe deportimit të gjashtë shtetasve turq duke thënë se nuk mund të jetë bërë pa dijeninë e Thaçit. Thaçi në një konferencë për medie, iu përgjigj Albin Kurtit, duke thënë se  ka trajnime e vizita të rregullta mujore ...

Read More »

Muzhaqi beson se gjashtë shtetasit turq mbahen peng në një vend të fshehur në Kosovë

Për arrestimin e gjashtë shtetasve turq sot nga policia e Kosovës, ka folur Bujar Muzhaqi, drejtori i Rrjetit të Shkollave Gyleniste. “Sot ndodhi një ngjarje shokuese dhe e shëmtuar. Një pjesë e eprorëve e kolegëve të mi u arrestuan në mënyrë brutale. U ndërpre jeta familjare e ajo arsimore”, tha ai. Muzhaqi ka thënë se arrestimi i tyre u bë ...

Read More »

Ja për çka akuzohen 6 turqit e Kosovës

Agjencia Turke e Inteligjencës (MIT) ka realizuar një goditje të rëndë ndaj strukturës së Organizatës Terroriste FETO/Strukturës së Shtetit Paralel (FETO/PDY) në Ballkan, duke sjellë në Turqi gjashtë punonjës të nivelit të lartë të organizatës, raporton Anadolu Agency (AA). Sipas të dhënave që AA ka siguruar nga burime të sigurisë, MIT ka kapur gjashtë pjesëtarë të FETO/PDY-së të kërkuar në ...

Read More »

Policia në Pejë arreston ekipin e televizionit serb

Policia e Kosovës ka arrestuar në Pejë ekipin e RTS-it, i cili po xhironte emision në Kosovë. Ekipi prej tre anëtarësh i televizionit shtetëror serb është kontrolluar nga Policia e Kosovës dje. Ata janë dërguar për dëgjim, duke përfshirë edhe pesë avokatë, transmeton RTS. Ndërkaq, Dalibor Jevtiq nga radhët e komunitetit serb sot është ankuar lidhur me rastin, duke thënë ...

Read More »

Dita ndërkombëtare e emigrimit

Duke marrë parasysh numrin e madh dhe në rritje të emigrantëve në botë, me 4 dhjetor 2000 Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara mori vendim që 18 dhjetorin ta shpallë Ditën Ndërkombëtare të migrantëve.Poashtu Kuvendi miratoi Koventën Ndërkombëtare për Mbrojtjen e të Drejtave të të gjithë Punëtorëve Migrantë dhe Anëtarëve të Familjeve të tyre. Poashtu më 14 dhe 15 ...

Read More »

Lëvizje taktike, Granit Shala takon Fehratin çfarë po zihet?

Granit Shala nga AAK sot është vizituar nga kandidati i Vetvendosjes në komunën e Mitrovicës, Fehmi Ferati sot në Gjermani. Nga kjo mund të shihet për një miqësi të lartë mes tyre ndërkohë që nuk dihet se çfarë po zihet e çfarë lëvizje taktike mund të bëhet mes tyre. A po kalon Granit Shala në Vetvendosje apo Fehmi Ferati në ...

Read More »

Gani Dreshaj të dielën do të fitojë bindshëm kundër Haki Rugovës

Gani Dreshaj i AAK-së ketë të diele pritet ta fitojë bindshëm Qytetin e Istogut ku në garë ai eshtë më Kandidatin e LDK-së Haki Rugova, por pasi që z.Dreshaj po e mbeshtesin gjitha partitë tjera dhe Iniciativa Qytetare në ketë Komunë si dhe të pakenaqurit dhe ata të cilët janë lodhur më 3 mandatet e z.Rugova. Epersin në proces zgjedhorë ...

Read More »

Gashi porositë Kryeministrin Zaev: Lehtësira nëpër kufij dhe një ndeshje miqësore në futboll

Zv. Kryeministri Dardan Gashi i ka kërkuar Kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev gjatë festave të fundvitit të shtoj kapacitetin e punës në pikat kufitare me Kosovën. “I kërkova Kryeministrit Zaev lehtësime në pikat kufitare me Kosovën dhe pres që ditëve në vijim në takimet bilaterale të dakordohemi për këtë” ka thënë zv. Kryeministri Dardan Gashi. Zv. Kryeministri Gashi i ka ...

Read More »

Granit Shala adreson shumë pyetje në adresë të Vetvendosjes!?

Anëtari i AAK-së Granit Shala përmes një statusi të fundit ka thumbuar Vetvendosjen duke adresuar tek ata një sërë pyetjesh të cilat vërtetë kërkojnë përgjigje, po cilat janë ato lexoni në vazhdim: Pse u largu Albini nga posti i kryetarit? Pse nuk pranoj të jetë kandidat Shpendi për kryeminster VV? Pse e luan rolin e kryetarit Dardan Molliqaj? Pse u ...

Read More »

Fadil Berjani: Përgëzoi deputetët që nuk po e bëjnë një ligj që sjell korrupsion

Kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve, Fadil Berjani, ka thënë se të gjithë janë të interesuar për një treg liberal, mirëpo kjo nuk po arrihet shkak i mungesës së ligjit, i cili nuk po arrin të miratohet në Kuvend. Ai ka thënë se sa i përket ndotjes së ambientit ka thënë se ky sektor nuk është dëmtues i ambientit. “Ligji i ...

Read More »

Unioni i bizneseve shqiptaro-gjermane takime të rëndësishme me drejtorin gjeneral të Procredit Bank

Në kuadër te aktiviteteve të Unionit të bizneseve shqiptaro-gjermane, Drejtori menaxhues i UB, Bekim Brestovci, Drejtori per Financa Vllaznim Kelmendi  si dhe anëtari i kryesisë Dr. Albert Hashimi zhvilluan sot ne Frankfurt një takim pune me drejtuesit e ProCredit Bank, ndër të cilët ishte edhe Drejtori gjeneral zoteri Christoph Freytag. Takimi rezultoi me pajtushmeri të dyanshme per realizimin e projekteve ...

Read More »

Deputetët mirëpresin marrëveshjet e nënshkruara me Shqipërinë për Diasporën

Kryesuesja e Komisionit Parlamentar për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike, Vjosa Osmani, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherësh deputeti Visar Ymeri, dhe anëtarët e tjerë të komisionit parlamentar i kanë mirëpritur marrëveshjet e arritura me Republikën e Shqipërisë në fushën e diasporës dhe kanë kërkuar implementimin sa më të shpejtë të tyre. Ministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike, Dardan ...

Read More »

Shala: Veprimi i Dardan Gashit duhet dënuar me largimin e tij

Granit Shala nga AAK-ja ka reaguar ndaj veprimit të fundit të zëvëndëskryeministrit Dardan Gashi, i cili thuhet se në një festë familjare, për triumfin ndaj drejtësisë të kolegut të tij Fatmir Limajt ka qëlluar me revole. Shala ka thënë se veprimi i Dardan Gashit por edhe të personave të tjerë që kanë shtënë me armë në një odë asht i ...

Read More »

Shala i reagon Thaçit: Para hapit të fundit, bëje të parin

Politikani Granit Shala, ka reaguar ndaj deklaratave të presidentit Thaçi, i cili ka kërkuar kthimin e serbëve në Kosovë. Por për këtë ka reaguar Shala i cili ka thënë se para se të kërkoj Thaçi, kthimin e serbëve duhet të kërkojë fillimisht kthimin e të zhdukurve shqiptar. “Ndoshta Thaçi e ka harruar apo nuk don të merrrt me këtë punë por para ...

Read More »

Gashi – Majko: Marrëveshjet e para të dy qeverive për një Diasporë

Nënshkruhen marrëveshjet e para ndërmjet dy ministrive të Diasporës, asaj të Republikës së Kosovës dhe të Republikës së Shqipërisë, të parat e këtij lloji ndërmjet dy qeverive në kuadër të takimit në Korcë. Zv. Kryeministri Dardan Gashi ka mirëpritë marrveshjet e arritura të cilat synojnë unifikimin e politikave dhe strategjive kundrejt diasporës shqiptare, pavarësisht identitetit shtetërorë. “Shqiptarët janë shqiptarë, qofshin ...

Read More »

Shala: 28 Nëntori, dita kur kthehemi mbrapa dhe kujtojmë kombin e bashkuar

28 nëntori është dita kur ne kthehemi mbrapa në kohë dhe kujtojmë ato ditë kur kombi shqiptar ishte i bashkuar, atëherë kur trojet tona ishin një. Sikurse gjatë së kaluarës, ashtu edhe tani shumë shtete dhe kombe kanë friken e bashkimit kombtar. Nganjëherë na duket sikurse cështja e bashkimit kombtar po shitet ne pazaret e qyteteve evropiane, edhe pse vendet ...

Read More »

Politika të reja, qasje e re dhe më progresive ndaj Diasporës

Zëvendës Ministri i Diasporës dhe Investimeve Strategjike Arian Daci, ka marrë pjesë në “Ditët e Dialogut me Diasporën” në Koln të Gjermanisë. “Është kënaqësi që në emër të zëvendës-Kryeministrit dhe Ministrit të Diasporës dhe Investimeve Strategjike zotëri Dardan Gashit, t’ju përshëndes dhe t’ju falënderoj për sot që jemi bashkë dhe që ndajmë informacionet më të reja nga trojet tona dhe ...

Read More »

Shala: I gëzohem fitores në Istog, në Pejë u tradhtuam nga PDK e NISMA

Politikani Granit Shala, i cili është edhe anëtar i AAK-së, i’u është gëzuar fitores së kandidatit të këtij subjekti politik në Istog Gani Dreshaj, pas numërimit të votave më kusht dhe me postë. Derisa sipas tij, në Pejë AAK është tradhtuar nga PDK dhe Nisma, duke bërë naten pazare me LDK’n. “Së pari i uroj Gani Dreshajt fitoren por siç ...

Read More »

Prizreni në mes të një mini-‘Silicon Valley’ dhe Universiteti pa kampus të mirëfilltë

Premtimi i krijimit të vendeve të reja të punës duhet të jetë i lidhur me një plan konkret. Së pari të idesë se çfarë vendesh të reja të punës do të hapen, pasi që ato duhet të jenë edhe në harmoni me kërkesat e të rinjve. Pastaj edhe se si planifikohet të arrihet kjo. Përndryshe, premtimi se përmes zhvillimit ekonomik ...

Read More »

Çun Lajqi i kushton këngë dëshmorit të kombit, Beqir Qufaj

Artisti i mirënjohur shqiptarë Çun Lajqi përmes një projekti të ri, i ka kënduar vargje të lavdishme dëshmorit të kombit shqiptarë Beqir Qufaj. Dëshmori i kombit Beqir Qufaj ishte i lindur në fshatin Prilep të komunës së Deçanit. Është vrarë nga forcat paramilitare serbe më 6 qershor të vitit 1998 në moshën 21 vjeçare duke i bërë ballë armikut. Ai ...

Read More »

Kush e don Ramushin në pushtet e kush jo?

Ne jetën time kam takuar shumë njerëz nga presidentët e deri tek më të varfërit, nga besniku e deri tek më tradhtari, kam takuar mjekë, hoxhë,priftërinjë. Po e them se dua të tregoj se kam pervojë në jetë me lloj-lloj njerëzish. Të kthehem edhe njëherë tek Ramushi qysh në bisedën e parë ne Düsseldorf të Gjermanisë e shumë biseda si ...

Read More »

“Debat n’shilte”, nje debat pa kolltuqe, pa autoritete, pa komplekse

Serinë e gjatë të debateve, do ta nisim me një temë shumë interesante nga fusha e psikologjisë. Të gjithë ata që studiojnë psikologjinë apo që janë admirues të psikologjisë, mund të kenë pyetur ndonjëherë, se “Çfarë e bën të suksesshëm psikoterapinë?”. Disa përgjigje në këtë pyetje do t’i ofrojë folësi i parë i “Debat n’shilte”, Fitim Uka, PhD. Fitim Uka ...

Read More »

Shala: Dënimi për ‘Grupin Kumanova’ është vendim politik

Politikani Granit Shala i cili është anëtar i AAK-së ka reaguar ndaj dënimit që sot i është shqiptuar ‘Grupit Kumanova’ në Shkup të Maqedonisë. Shala e ka konsideruar këtë vendim kryekëput politik. “Mendoj që ky vendim është politik dhe se dikush duhet të jep përgjegjësi për këtë vendim. Edhe njeherë mendoj se maqedonët janë kundër shqiptarëve dhe se politika shqiptare është e ...

Read More »

Çfarë pozite pritet me marrë Granit Shala?

Politikani Granit Shala i cili aktivitetin e tij politik kohën e fundit po e vazhdon në Gjermani ka paralajmërue se se shpejti ai pritet me marrë një pozitë të re. Shala paralajmërimin e ka bërë përmes një statusi në Facebook ku ka shkruar: Se shpejti me detyrë të re. Por burime të GazetaDirekt.com bëjnë të ditura së është përfolë shumë së është ...

Read More »

Shala: Peja i mbylli sytë para dështimeve, ia dha edhe një shans Muhaxherit

Politikani Granit Shala nga AAK, duke i komentuar rezultatet e zgjedhjeve lokale në Komunën e Pejës, ku fitues ka dalë kandidati i LDK-së Gazmen Muhaxheri, ka thënë se Peja dje ia dha edhe një shans Muhaxherit. “Peja vendosi t’i mbyll sytë para dështimeve të cilat ndodhën për vite me radhë, ndersa LDK-ja nuk u zmbraps duke blerë vota dhe duke ...

Read More »

Inagurohen gjashtë shtëpi për familjet që jetuan në baraka

Të jesh në pozitë të ndihmosh tjerët të përmirësojnë jetën e tyre, është gjëja më e bukur që lidhet me pozitën e ecilot vendim marrës. Një prej këtyre kënaqësive e përjetova sot me organizatën New Day Impact inauguruam gjashtë shtëpi për familjarët që jetuan deri më tani në baraka të Erenikut. Jeta e tyre ndryshon tash pas 18 viteve për ...

Read More »

Komuna e Zhelinës e bashkuar falë Fatmir Izairit, dikush tenton të ndajë në dy pjesë?!

Vitet e fundit dëshmojnë se komuna e Zhelinës është e bashkuar. Bashkimi i dy pjesëve ajo e Malit të thatë dhe fushës gjegjësisht dervenit dhe fushës shihet nga investimet kapitale në infrastrukturë dhe arsim. Shumë shkolla janë ndërtuar në fshatrat e Dërvenit vitet e fundit dhe qindra km rrugë të ndërtuara, kanalizime që me vite të të tëra nuk ishin ...

Read More »

Egzon Sahatqija përmbyll me sukses fushatën zgjedhore!

Gara elektorale e zgjedhjeve të së dielës na ka njoftuar me emra të rinj në skenën politike por që kanë shumë vizion e qëllime për përmirësimin e jetës në vend. Një ndër emrat që ka zgjuar kuriozitet është Egzon Sahatqija i njohur në fushën e modës e televizionit por që këtë herë tregoi një tjetër anë të tij. Egzoni ka ...

Read More »

Shala: Ka ardhur koha që Loxha të bëj dritë

Loxha ime, vend i bekuar i Kosovës. Sa herë që mendja më shkon në Kosovë, aq më shumë mendjen e kam tek ti. E di, se shumë vuajtje kemi pasur, por sa herë që kemi ndjerë këtë vuajtje, aq më shumë jemi forcuar. Loxha ime, me vite me radhë të kanë mashtruar, e janë munduar të të shkatërrojnë. Të kanë ...

Read More »

Kryetarja e Gjakovës takon banorët e fshatrave Doblibarë, Berdosanë dhe Vraniq

Në takim me banorët e fshatit Doblibarë, Berdosanë dhe Vraniq. Besimi i ndërsjellë dhe komunikim i drejtëpërdrejtë me të gjithë për temat që preokupojnë banorët e zonës. Projektet për këto fshatëra në #Plus4 janë: rruga Bërdosanë – Rezinë, rrugët në fshatin Doblibarë, rruga “7 Gushti” në Vraniq. Projekti i terrenit sportiv në Vraniq si dhe pastrimi i lumit në Doblibarë. ...

Read More »

Mbrëmë takim me banorët e paralagjes në Dardani

Sonte në Dardani, në takim me banorët e paralagjes së qytetit të Gjakovës. Kemi investuar në këtë pjesë të qytetit në projekte të lëna pas dore me vite të tëra, tani ka nevojë për terrenin sportiv të shumë kërkuar, rregullimin e trotuareve afër shkollës si dhe zgjidhja e qështjes së ndërrimit të natës së ambulantës së lagjes. #Plus4 do të ...

Read More »

Valdet Nuraj pritet të dalë më i votuari në Komunën e Decanit

Më që po afrohët data e votimeve për Zgjedhjet Komunale në Kosovë një pretendent për ta fituar ulsën në Asamblen Komunale të Deçanit eshtë edhe juristi Valdet Nuraj nga Strellci i Ulët një aktivistë i vyeshëm i AAK-së. Valdeti gezon simpatinë dhe mbeshtetjën e fuqishme të Popullatës së Komunës së Deçanit. Valdeti eshtë pjesë e listës se AAK-së e udhehequr ...

Read More »

Takim i ngrohtë në Lipovec me banorët e fshatin

Takim i ngrohtë në Lipovec me banorët e fshatin dhe bisedë që konfirmon se qeverisja katër vjeqare ishte me qytetarët e Komunës së Gjakovës pa dallim dhe për ta për të gjitha projektet me prioritet për ta. Gjithashtu mbështetje për #Plus4 pa hezitim për të ardhme me zhvillim të barabartë për të gjithë. https://www.facebook.com/mimozakusari/posts/10154706426955916

Read More »

Vizitë mbresëlënëse tek kompania prodhuese “Shllaku – metal”

Kompania për prodhimin e produkteve të metalit e cila në mandatin e kaluar ka arritur të përfitoj grant nga Komuna e Gjakovës dhe të rrisë numrin e punëtorëve. Në #Plus4 do të vazhdojmë me skemen e rritur të granteve. https://www.facebook.com/mimozakusari/posts/10154705841240916

Read More »

Takim me banorët në lagjen Dardania

Takim me banorët në lagjen Dardania, rr. “Lekë Dukagjini”. Zgjedhja e lirë dhe demokratike, duhet të jetë e drejtë e pakontestueshme e të gjithëve pa dallim. Investimet e komunës kanë qenë prezente në katër vjeqarin e kaluar, por janë të planifikuara deri me #Plus4 https://www.facebook.com/mimozakusari/posts/10154705826705916

Read More »

Rinia në krah të Mimozës

Dita e mirë shihet me mëngjes 😀Mëngjes i bukur në Gjakovë me të gjithë të rinjët, të rejat, punëtorët dhe penzionistët e Gjakovës. https://www.facebook.com/mimozakusari/posts/10154703802860916

Read More »

Fshati Devë pret ngrohtë Mimozën

Se ndryshimi është i mundur kur ekziston vullneti dhe dëshira, tregon rasti i lagjes “Ali Ibra” në Gjakovë. Vendi ku u investuan mbi 3 milion Euro nga qeveria Zvicerane, Austriake, Komuna e Gjakovës, Caritasi zviceran dhe ai i Kosovës. 125 shtëpi të përfunduara dhe të banuara, infrastrukturë brenda lagjes, qendër komuniteti, ndërsa në #plus4 do të investohet në rrugën që ...

Read More »

Kryetarja e Gjakovës takon dy familje në fshatin Dol

Takime të frytshme në fshatin e bukur Dol të Gjakovës në familjet Markgegaj dhe Ukaj. Fshat ky që i ndjeu investimet e komunës në infrastrukturë rrugore, në infrastrukturë shkollore dhe për të cilat do të angazhohemi prapë në #Plus4 për të gjithë komunën e Gjakovës. https://www.facebook.com/mimozakusari/posts/10154703619095916

Read More »

Kusari Lila mbrëmë takoi banorët e fshatit Damjan dhe lagjes Marosh

Takimi i mbrëmjes në fshatin Damjan, lagja Marosh, duke diskutuar për hallet dhe problemet e banorëve të lagjes. Fushata në mesin e tjerave na rikujton edhe për punët e pakryera për cfarëdo arsye, ndërsa në Marosh është në fillim ndërtimi i rrugës dhe krahas saj duhet të bëhet edhe vazhdimi i rrjetit të ujërave të zeza. Udhëheqësia e komunës, përgjegjësi ...

Read More »

Pritje të jashtëzakonshme në Vogovë dhe Zhub

Mikëpritje dhe besim për fitore në Vogovë me banorët e fshatit Vogovë dhe Zhub. Punë të nisura dhe të përfunduara, projekte për të ardhmen dhe mbi të gjitha, besim i ndërsjellë se fitorja e 22 Tetorit është #AlternativaPërGjakovën30 https://www.facebook.com/mimozakusari/posts/10154700611760916

Read More »

Gentrina Nuka përfaqësuese e rinisë

Sot promovuam njëren prej përfaqësueseve të rinisë në listën e #AlternativaPërGjakovën30 Gentrina Nuka e cila nuk e fut politikën në rini, por sjellë humanitatin në politikë. Vajza e cila asnjëherë nuk e harron ndjeshmërinë njerëzore dhe shprehjen e empatisë për secilën qenie të gjallë. Alternativa për Gjakovën ka mbi 30% të rinj të moshës nëm 30 vjeq dhe ndihemi krenar ...

Read More »

Kusari Lila takon banorët e fshatit Novosellë të ulët

Kandidatja për kryetare të Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila, sot ka takuar banorët e fshatit Novosell e ulët, ku edhe ka shpalosur objektivat qeverisëse për katër vitet e ardhëshme. Si kryetare e Komunës së Gjakovës për katër vite, Kusari Lila është shprehur e kënaqur me investimet që janë bërë në fshatin Novosell, por edhe ka shfaqur bindjen që edhe ...

Read More »

Për katër vite ishim bashkë në përpjekje dhe reforma të suksesshme të arsimit

Sot në takim me Mësimdhënësit e komunës së Gjakovës, fundamentin e shoqërisë tonë. Për katër vite ishim bashkë në përpjekje dhe reforma të suksesshme të arsimit fillor dhe të mesëm në Komunën e Gjakovës. Në të gjitha shkollat kemi pasur ndërhyrje në infrastrukturen shkollore, kemi sistemuar me plan mësimdhënësit, kemi ngritur cilësinë e arsimit dhe përmirësuar rezultatin e nxënësve të ...

Read More »

Kusari Lila takon banorët e fshatit Kushavec

Kandidatja për kryetare të Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila, së bashku me kandidatët për Asamblenë Komunale, sot ka qëndruar në fshatin Kushavec. Me këtë rast, banorët e fshatit Kushavec kanë falenderuar kryetaren për të gjitha projektet e realizuara gjatë mandatit të saj të parë dhe kanë shfaqur bindjen se në katër vitet e ardhëshme do të punohet akoma edhe ...

Read More »

Kusari Lila dje vizioi shumë biznese në komunën që drejton

Kënaqësi të vizitosh fabrikën “Comodita” në Gjakovë, investim i kompanisë “Devolli Corporation” me 170 të punësuar dhe 25,000 m2 hapësirë prodhimi. Potenciali dhe angazhimi i ndërmarrjes për më shumë të punësuar vetëm fuqizon objektivin tonë për aftësim profesional të rinjëve në sektorin e tekstilit. Komuna e Gjakovës në #Plus4 do të fuqizojë ngritjen e kapaciteteve të shkollave profesionale në mënyrë ...

Read More »

Kusari Lila takon gratë e organizatës ‘Thirrjet e nënave’

Thirrjet E Nenave organizata me të cilën kemi bashkëpunuar katër vite për kauzen e madhe të gjetjes së personave të pagjetur dhe ngritjen e standardit të jetës për familjarët e të pagjeturëve. Bashkë kemi punuar në publikimin e Monografisë “E vërteta për krimet Serbe”, kemi ndihmuar në hapjen e pastiqerisë “Nënat DuarArta”, kemi gjetur lokacionin e ri për zyret e ...

Read More »

Takim i ngrohtë me aktorët e teatrit “Hadi Shehu”

Prej situatës së dyerve të mbyllura për aktorët në mandatin e ish-qeverisjes, tek rikthimi me status të zgjidhur për teatrin gjatë katër vjeqarit tonë, tek përfshirja e aktorëve të vjetër në lista të pagave dhe angazhimit të aktorëve të rinj. Gjatë katër vjeqarit të kaluar, kemi arritur të mundësojmë realizimin e 37 shfaqjeve dhe 85 koncerte dhe festivale. Gjatë katër ...

Read More »

Berisha vizitoi stendën me libra të Kosovës në Frankfurt (Foto)

Konsulli i Republikës së Kosovës në Frankfurt të Gjermanisë Ajvaz Berisha ka vizituar sot stendën e Kosovës në panairin më të madh të librit, ku pjesmarrëse është edhe Kosova. Berisha njoftimin e vizitës e ka bërë në rrjetin social në Facebook. Postimi i tij

Read More »

Kryetarja e Gjakovës pritet me lule gjatë vizitave në vendbanime

Pasditen e sotme, kandidatja për Kryetare të Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila, vizitoj disa nga lagjet e qytetit, ku me entuziazëm u prit nga shumë banorë, me ç’rast edhe një herë u konfirmua mbështetja e pakontestueshme drejt fitores së dytë për Gjakovën. https://www.facebook.com/AlternativaGjakove/posts/556010331408197

Read More »

Kusari Lila pritet jashtëzakonisht fuqishëm tek Bashkësia e Tretë lokale

Hovi i gëzimit dhe fitores të Bashkësisë së tretë lokale do të përcjellet deri në ditën e fitores së madhe me 22 Tetor. Gjakova po vendos, Gjakova ju dëshmon se Demokracia nuk vendoset jashtë komunës së Gjakovës, por nga vetë vota e qytetarëve të komunës së Gjakovës. https://www.facebook.com/mimozakusari/posts/10154691948810916

Read More »

Në komunën e Gjakovës vërehet gjallëria dhe intenziteti i punës së shtuar

Sot vazhduam vizitat tek bizneset tregtare, prodhuese dhe kreative. Në komunën e Gjakovës vërehet gjallëria dhe dhe intenziteti i punës së shtuar. Të katër bizneset që vizituam sot janë rritur në tri vitet e fundit dhe që të katërtat janë duke kaluar në lokacione më të mëdha të operimit dhe kërkojnë punëtorë për të zgjeruar ende bizneset. Dy bizneset prodhuese, ...

Read More »

Mbështetje dhe përkrahje për #Plus4 në Ponoshec të Gjakovës

Mbështetje dhe përkrahje për #Plus4 në Ponoshec të Gjakovës. Puna, angazhimi dhe projektet e ekzekutivit në qeverisjen e kaluar u vlerësuan dhe vazhdimi për një mandat tjetër po e merr përkrahjen e merituar. Varrezat e dëshmorëve, rrugët e fshatit, investimet në kanalizim dhe projekte të bujqësisë për Ponoshec dhe fshatërat Rekës së Keqe në katër vjeqarin e kaluar janë në ...

Read More »

Mimoza Kusari Lila viziton Qendrën e mjekësisë familjare në Gjakovë

Vizitë e këndshme në Qendren Kryesore të Mjeksisë familjare në Gjakovë. Shumë punë, angazhim dhe dedikim për përmirësimin e shërbimeve dhe infrastrukturës mjeksore u bë në katër vite që lamë pas, duke kulmuar me fillimin e ndërtimit të qendrës së re moderne të Mjeksisë Familjare. Për katër vitet e ardhëshme, përveq se do të vazhdojmë me përmirësimin e qendrave tjera ...

Read More »

Një e ardhme e ndritshme për Prishtinën

Janë të paktë ata njerëz të cilët përmbushin të gjitha kriteret për t`u cilësuar si patriot. Një gjë e tillë kërkon sakrifica të mëdha, durim të jashtëzakonshëm, përkushtim të madh në ditët më kritike të vendit, kërkon punë të palodhshme në dobi të bashkatdhetarëve dhe gjithmonë gatishmeri për të punuar në të mirën e vendit dhe kombit. Është një mision ...

Read More »

Kusari Lila dje vizitoi disa biznese në Gjakovë

Sot në vizitë disa bizneseve në komunën e Gjakovës, përfituese të skemës së granteve nga Kuvendi Komunal i Gjakovës për tri vitet e kaluara. E mbështet prodhimin dhe punësimin e qëndrueshëm, do të vazhdojmë të mbështesim edhe për katër vite tjera, duke shtuar këtu edhe bizneset kreative të ndërmarrësve të rinj të komunës tonë. #AlternativaPërGjakovën30 #VulosimSuksesinNëGjakovë #Plus4 #MimozaKusariLila https://www.facebook.com/mimozakusari/posts/10154687588475916

Read More »

Mimoza Kusari Lila kërkon mandatin e dytë, mbështetet fuqishëm nga gjakovarët

Festa e fitores për mandatin e dytë, ka filluar sonte në bashkësin e parë lokale, ku qindra qytetarë kanë pritur me entuziazëm Kryetaren Mimoza Kusari Lila, deputetin Ilir Deda dhe kandidatët për Asamblenë Komunale nga lista e #Alternativës. Faleminderit banorëve të bashkësis së parë për mbështetjen drejt fitores së dytë për Gjakovën. https://www.facebook.com/AlternativaGjakove/posts/554594898216407

Read More »

Mimoza vendos kurora lulesh tek martirët e Korenicës

Korenica, fshati që nga lavdia e Martirëve të luftës, po ndërton shpresën dhe jetën për gjeneratat që e gëzojnë lirinë. Pritje madhëdhtore dhe entuziazëm për fitoren e Kryetares Mimoza Kusari Lila në zgjedhjet e 22 Tetorit. Për më shumë #Alternativa tashmë edhe zyrtarisht me nëndegën Korenicë- Ramoc. Na prift e mbara! https://www.facebook.com/AlternativaGjakove/posts/554537738222123

Read More »

Kusari Lila merr pjesë në maratonën e Malësisë, me mbi 250 pjesëmarës

Fitorja fillon me qëllimin e qartë, përgaditjen e duhur dhe rrugëtimin e drejtë. Krenare pa kufi për #MaratonënEMalësisë që i tejkaloi pritjet tona në numrin e pjesëmarrësve dhe ndërkombëtarizimin e saj. 250 pjesëmarës nga 20 shtete të ndryshme bashkë në Gjakovë dhe Tropojë për sfidën e Malësisë, në kufirin ku pasaporta janë patikat e vrapimit për të gjithë pa dallim. ...

Read More »

Hoxhaj: Sulmet e mediave serbe ndaj Arbana Xharrës janë të papranueshme 

​Ministri i Punëve të Jashtëm të Kosovës, Enver Hoxhaj ka reaguar ndaj mediave serbe ku këto të fundit kanë nisur një kampanjë agresive kundër kryeredaktores së ‘Zërit’, Arbana Xharra pas një letre të saj drejtuar BE-së dhe tjerëve. Hoxhaj përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”, ka shkruar se mediat serbe i janë kundërvënë gazetarës dhe fitueses së çmimeve, Arbana ...

Read More »

Kosovë vs Serbi 3: 0

Nëse politika do të ishte lojë që do të matej me shënime pa dyshim ky do të ishte rezultati i mujit të fundit. Ndalimi i Ramush Haradinajt në airoportin e Baselit nga autoritetrt franceze nga një arest e lëshur nga shteti sërb për gjoja krime lufte si dhe  me kërkesën e vetme për ekstradim në Serbi. E cila kërkesë u ...

Read More »

Milaim Zeka ja kush dëshiron të më vras

Milaim Zeka akuzon AKI-në: Po doni të më vrisni Publicisti Milaim Zeka ka hedhur akuza në drejtim të Agjencisë Kosovare të Inteligjencës. Ai në një shënim në Facebook ka thënë se AKI ka bërë një raport nëpërmjet të cilit e implikon në raste të ndryshme përfshirë atë të Kumanovës dhe të Gjykatës Speciale. Zeka e ka quajtur vrastare AKI- në. ...

Read More »

Çka thotë Hoxhaj për Nikoliqin në librin e tij

​Ministria e Punëve të Jashtme në krye ministrin Enver Hoxhaj, javën që po e lëmë pas ia ndaloi presidentit serb, Nikoliq ta vizitonte Kosovën. Për këtë ndalesë pati reagime të shumta nga krerët e Serbisë, të cilët fillimisht thanë se e kishin anuluar vizitën e pastaj duke rënë në kundërshtim me vetveten dolën në konferencë shtypi për të folur për arsyet ...

Read More »

Hoxhaj: Kosova të interesohet më shumë për të drejtat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës (Video)

Lugina e Preshevës do duhej të përdoret nga Kosova në dialogun me Serbinë, dhe të shpalos një qëndrim të qartë me të drejtat e shqiptarëve të Luginës. Ministri i punëve te jashtme Enver Hoxhaj ka thënë se Kosova në dialogun me palën serbe duhet të ndërtojë një pozicion të qartë dhe të fuqishëm në raport me të drejtat e shqiptarëve ...

Read More »

Jovanoviq sulmon Nikoliqin

Jovanoviq sulmon Nikoliqin për deklaratat e sotme kundër Kosovës 19 Nëntor 2016 – 14:29 Pas deklaratave të presidentit serb Tomisllav Nikoliq se nëse Kosova futet në UNESCO duhet të ndërpriten bisedimet me Prishtinën, ka reaguar menjëherë politikani i ri Çedomir Jovanoviq. Jovanoviq ka thënë se Nikoliq duhet të ketë kujdes me këto deklarata dhe peshën e fjalëve që thotë, që ...

Read More »