Bota

Zyrtare, Në Gjermani tani mund të punoni pa marrë vizë në ambasadë

Qeveria e Gjermanisë e ka miratuar sot ligjin për emigrimin që ka synim joshjen e punëtorëve të aftë dhe të kualifikuar që vijnë nga shtetet jashtë Bashkimit Evropian, në kuadër të përpjekjeve për ta plotësuar nevojën për fuqi punëtore në sektorë të caktuar të ekonomisë. Udhëheqësit e bizneseve qe një kohë të gjatë kanë kërkuar që qeveria t’i lehtësojë procedurat ...

Read More »

Ministri i arsimit, Dr.Arbër Ademi, u takua me ministrin e arsimit të Izraelit, Naftali Bennet

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi, sot në Tel Aviv ka zhvilluar takim pune me homologun e tij Naftali Bennet, ministër i Arsimit të  Izraelit. Ademi dhe Bennet kanë shprehur kënaqësinë e tyre për bashkëpunimin e deritashëm në sferën e arsimit, por, gjithashtu, kanë treguar gatishmëri për thellimin e mëtejshëm të këtij bashkëpunimi, sidomos në sferën e shkëmbimit të ...

Read More »

Ngordh kanguri më i fanëshm në botë (FOTO)

Të gjithë e mabni mend kangurin i cili u bë i famshëm nga muskujt e tij. Kanguri Roger nga parku kombëtar në Alice Springs në Australi, i njohur në rrjetet sociale për nga muskujt e tij të zhvilluar, ka ngordhur në moshën 12-vjeçare. Roger u shpëtua nga Chris Barnes kur një nënë e një foshnje kangur u godit nga një ...

Read More »

Arabët sjellin aeroplanin e mbuluar me diamante, habiten pasagjerët

Një aeroplan Boeing 777 i Emirateve të Bashkuara Arabe është zbukuruar për sezonin e festave. Agjencia e fluturimeve postoi në Twitter fotografinë e aeroplanit me pamje të re, i cili është i mbuluar krejtësisht me diamante, duke i dhënë kështu një efekt ndriçues shumë mahnitës. Dhe adhuruesit e aviacionit mbetën të habitur nga pamja e re e aeroplanit, me fotografinë ...

Read More »

Klubet e natës në Berlin po kthehen në strehë për njerëzit e pastrehë, gjatë dimrit

Dimri veçse ka arritur dhe Berlini, sikurse shumë vende të tjera pritet të jetë i ftohtë, duke u bërë shpejt një vend tek i cili zakonisht nuk do të donit të qëndronit jashtë, sidomos natën. Por ky shqetësim, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, është më i madh, sidomos për të pastrehët e qytetit. Megjithatë, duke falënderuar një iniciativë, ky ...

Read More »

Kanada miraton ligjin kundër islamofobisë – çdo qytetarë që kritikon Islamin do të ndëshkohet!

Pavarësisht nga fakti se shumica e 71% të kanadezëve e kanë kundërshtuar këtë masë të re, Parlamenti miratoi një projekt-ligj “M-103”, me një shumicë prej 201 ndaj 91. Ligji i ri çon para ligjit çdo qytetar që kritikon Islamin me akuzën për “islamofobi” një krim për të cilin autorët potencialisht mund të përfundojnë në burg. Peticioni në CitizenGo kërkon që ...

Read More »

Vendimi Konferencës Islamike: masa ndaj vendeve që do njohin Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Një samit i jashtëzakonshëm i shteteve anëtare të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik, mbledhur rreth zhvillimeve të fundit në Gaza, konkludoi në fund me anë të një deklarate se Izraeli ka kryer një krim brutal me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ajo gjithashtu theksoi vendosmërinë për të marrë masa politike dhe ekonomike kundër vendeve që do ta njihnin Jerusalemin ...

Read More »

Erdogani aleati i Putinit, Investitori i Vuçiçit dhe “vëllai” i shqiptarve

Përveç një fabrike në Kraljevë, investitorët turq do të ndërtojnë edhe katër fabrika të tjera në Serbi, ku do të punësohen rreth 2,500 persona.9 Kështu shkruajnë mediat serbe që ndër të tjera, përmendin edhe planin për ndërtimin e një hoteli të zinxhirit të njohur hotelier botëror ‘Four Seasons’, në Beograd. Sipas Novosti,  e transmetuar nga pika.mk këto plane konkrete janë ...

Read More »

Turqia drejton ushtrinë drejtë Evropës

Mijëra ushtarë, së bashku me tanke, avionë dhe raketa po qëndrojnë në gatishmëri në kufirin perëndimor të Rusisë me Evropën pas tensioneve të larta me Perëndimin. Rusia po pozicionon ushtritë e saj në mënyrë që të sigurojë një fitore të shpejtë vendimtare ndaj NATO-s. Frika e luftës ka shpërthyer nga të dy anët, ku secili fajëson tjetrin për dështimin e ...

Read More »

Merkel: Vendimi për t’i hapur kufijtë ishte i duhur

Angela Merkel nga (CDU) sot fitoi për herë të katërt pozitën e kancelares gjermane. Ajo para medieve ka thënë se vendimi i saj që mori në vitin 2015, për t’i hapur kufijtë, për të vazhdon të jetë vendim i duhur, shkruan Reuters, transmeton Koha.net. Edhe pse arriti fitore me 33.2% të votave, Merkel ka thënë se ka pritur rezultate më ...

Read More »

Rrëzohet një avion në aeroportin Ataturk të Stambollit (VIDEO)

Aeroporti kryesor i Stambollit, Ataturk, është mbyllur përkohësisht pasi që nja aeroplan privat është rrëzuar derisa po tentonte të aterronte. Aeroplani u përplas derisa po aterronte dhe u përfshi nga flaka, kurse tipi i aeroplanit raportohet të jetë Cessna 650 Citation 7. Sipas autoriteteve të aeroportit Ataturk, brenda këtij aeroplani mund të akomodohen gjashtë persona dhe dy pilotë. Sipas informatave ...

Read More »

Borë në Kroaci: Kushte dimërore nëpër rrugë (FOTO)

Edhe pse kalendari veror vazhdon ende, në disa pjesë të Kroacisë mbrëmë ka rënë bora e parë. Gorski Kotar u zbardh nga dëbora, shkruan Jutarnji List. Për shkak të reshjeve të shumta të shiut, dje në pjesën më të madhe të territorit të Kroacise kishte meteoalarm të kuq. Shikoni pamjet nga Kroacia.

Read More »

Rama: Hartës së NATO-s i mungon Kosova dhe Maqedonia

Gjatë fjalës së mbajtur në ceremoninë e hapjes së takimit të Komitetit Ushtarak të NATO-s, që po zhvillon punimet në Tiranë, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka theksuar se si vend anëtar Shqipërisë i duhet të llogarisë jo vetëm përfitimet, por edhe përgjegjësitë që burojnë nga anëtarësimi në Aleancë. Gjatë fjalës së tij në takimin kur merr pjesë edhe shefi ...

Read More »

OKB “Koreja e Veriut duhet të ndalojë menjëherë testet raketore”

15 vendet anëtare të Këshillit të Sigurisë në Kombet e Bashkuara I kanë kërkuar Koresë së Veriut që të ndalojë menjëherë testet raketore. Ata shprehën shqetësimin e tyre për frikën që po shkakton Peniani në të gjithë botën me veprimet ushtarake. Këshilli I Sigurisë i Kombeve të Bashkuara ka dënuar shumë ashpër “lëshimin e raketës nga Koreja e Veriut dhe ...

Read More »

Izet Haxhia në Turqi sot vdiq demokracia

Kam rreth 18 vite qe jetoj ketu ne Turqi.Kam perjetuar dite te mira e te keqia ,kam perjetuar burgun dhe te qenurit si nje njeri i patdhe ,por asnjehere nuk kam ndjere veten te huaj apo te jem trajtuar si i huaj nga turqit.Dhe eshte normale qe te interesohesh e te shqetesohesh per ecurine e nje vendi ku po kalon ...

Read More »

Vjedhje e votave në Turqi.Referendumi i manipuluar (Video).

Opozita turke është ankuar për manipulime në referendumin e zhvilluar sot në Turqi për ndryshime kushtetuese, teksa në dy video të publikuara në rrjetet sociale pohohet se ekspozohet manipulimi gjatë votimit. Një video e publikuar në versionin online të gazetës turke “Cumhuriyet” transmetuar nga pika.mk tregon një person në një qendër të votimit në qytetin Eyyubiye, teksa vulos me “Po” fletat ...

Read More »

Mal Zi : SELIM LIKA NDIHMËS MINISTËR I PUNËVE TË JASHTME

​Selim Lika u emërua në mbledhjen e Qeverisë së Malit të Zi për u.d. të drejtorit të Drejtorisë për punë konsullore në Ministrinë e punëve të jashtme. Përndryshe, ky funksion është në nivelin e ndihmësit të dikurshëm të ministrit. Lika më herët ishte konsull në Nju Jork. Ky i ri nga Ulqini studimet e veta postdiplomike i përfundoi në Universitetin ...

Read More »

BBC: Plagoset Donald Trump, është në gjendje të rëndë (Foto)

​Një prej degëve të BBC ka raportuar se Donald Trump është qëlluar me armë zjarri. Kaq ka mjaftuar që rrjetet sociale të shpërthejë. “Lajmi i fundit: Donald Trump është plagosur në krah me një armë zjarri”, shkruante në rrjetet sociale BBC Northampton. Por, mesa duket llogaria e tyre është hakuar. Ata kërkuan falje më vonë duke shpjeguar se çfarë kishte ...

Read More »

Ndryshohet Kushtetuta turke, Erdogani “sulltani” i ri i Turqisë

​Parlamenti turk aprovoi ndryshime në Kushtetutën, me të cilat është paraparë edhe rritje të autorizimeve të presidentit Rexhep Taip Erdogan. Me këtë është hapur rruga për mbajtje të referendumit, i cili pritet në pranverë, ndërsa me këtë do t’i mundësohet Erdoganit që të jetë shef i shtetit deri në vitin 2029. Parlamenti i aprovoi ndryshimet në Kushtetutë me 339 vota ...

Read More »

Prekëse, Biden : Obama më dha para kur kisha djalin sëmurë, doja të shisja shtëpinë

​Miqësia mes Presidentit të SHBA-ve, Barack Obama dhe Zv.Presidentit Joe Biden, është mjaft e fortë. Ata drekojnë së bashku çdo javë. Shpesh herë edhe veshin kravatat të ngjashme. Gjithashtu familjet e tyre shkojnë bashkë në pushime. Obama gjithashtu ka mbajtur fjalimin mortor në varrimin e djalit të Joe Biden, i cili vdiq nga kanceri vitin e kaluar. Biden tregoi se ...

Read More »

Lajmi i mirë nga Siria. Assad gati të dorëhiqet

Presidenti sirian Bashar al-Assad ka bërë të ditur se qeveria e tij është e gatshme të negociojë “gjithçka” në bisedimet e propozuara të paqes në Kazakistan, aty ku ende nuk dihet me saktësi se kush do ta përfaqësojë opozitën, ndërsa as data nuk është përcaktuar. Assad tha gjithashtu se armëpushimi i ndërmjetësuar nga Turqia dhe Rusia, aleati më i madh ...

Read More »

Alepo prap do të lulëzoj (histori)

Halebi ose Alepo, nje qasje historike! Nje tmerr i vertete po perjetohet keto tre vite, kufoma dhe gjak kudo, vuajtje te panumerta dhe pamje rrenqethese. Po te kisha vendosur te shkruaja per tragjedite e degjuara nga njerezit qe jane larguar nga lufta, mendoj se do e kisha shkruar nje liber me shume faqe, ne mos voluminoz. Por per ata qe ...

Read More »

Kan mbetur vetëm dy ditë për votimet në Diasporë.

Kan mbetur vetëm dy ditë për votimet në Diasporë. ​Kanë mbetur edhe dy ditë kur votuesit në diasporë duhet t’u drejtohen kutive të votimit nëpër ambasada dhe përfaqësi konsullore të Maqedonisë, në zgjedhjet parlamentare që do të zhvillohen edhe në njësinë e shtatë zgjedhore të diasporës. Kandidati shqiptar, i cili kryeson listën, Xhevdet Spahiu, ka ftuar të gjithë mërgimtarët që ...

Read More »

Idris Ibishi : Vota e mërgatës shqiptare më shumë se përgjegjësi!

Idris IBISHI- Wetzikon, ch Historikisht është njohur se mërgata shqiptare çdo herë ka qenë pjesë e  pandashme e zhvillimeve politike, ekonomike dhe sociale e vendlindjes!Ajo shtresë shoqërore kombëtare përherë ka manifestuar rolin e një epiqendre vendosëse dhe reflektuese për të ndikuar sa më fuqishëm në shumë segmente kyçe të shoqërisë shqiptare.Kauza kombëtare e diasporës shqiptare përtej metroploleve botërore ka shtrirë ...

Read More »

Bota “vlon” nga bombat atomike: Mësoni se sa larg jush gjendet arma e shkatërrimit masiv!

Bota “vlon” nga bombat atomike: Mësoni se sa larg jush gjendet arma e shkatërrimit masiv! Është publikuar harta me shtetet që kanë bomba bërthamore, ndaj tani mund ta dini se sa larg nesh janë ato. Fatmirësisht, ato që janë më afër trojeve shqiptare, ndërlidhen me shtetet mike. Siç shkruan Daily Mail, 50 bomba të tilla kanë “humbur” rastësisht apo janë ...

Read More »

Arlind Zeqiri : Diaspora është vlera kryesore

Aktivi politik i sektorit të Diasporës pran shtabit qendror zgjedhor të BDI-së këto ditë ndodhen në Itali në mobilizim dhe senzibilizimin e mërgimtarëve atje. Në një postim në rjetet sociale shefi i sektorit të diasporës njëherit ministri për investime të huaja në qeverin e Maqedonisë z. Arlind Zeqiri thekson vlerën e Diasporës shqiptare në shërbim të kauzës kombëtare.

Read More »

Shqipëria dhe Kosova përkrah Xhevdet Spahiun

Nën patronatin e ambasadës së Shqipëris në Zvicër u organizua manifestim për nder të festës të Pavarsisë. Të pranishëm ishin figura të njohura të sferave të ndryshëme si asaj politike,diplomatike,të kulturë si dhe biznismen dhe përfaqësues të shoaqatave të ndryshme që gravitojë në Evropë. Takimin e hapi ambasadori i Shqipëris në Zvicër z. Ilir Gjoni i cili përshëndeti të pranishmët ...

Read More »

Diaspora feston Pavarsinë

​Manifestim në nder të festës së Pavarsisë 28 nëntorit ditës së Flamurit. Manifestimi u organizua nga shoqata Zajazi në Bazel të Zvicrës. Në këtë tubim madhështor shfrytëzova rastin të bëj apel tek të gjithë votuesit e regjistruar të diasporës që me 10 dhjetor të dalin sa më masovikisht në votime. Në fjalën e rastit nga kryetari i shoqatës Zajazi z. ...

Read More »

BunkART – Muzeu i komunizmit

Në oborrin e Ministrisë së Brendshme u çel për publikun “Bunkeri Muze” dhe në ceremoninë e hapjes ishte i pranishëm Kryeministri Edi Rama dhe ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri. Kryeministri tha se hapja e këtij bunkeri ka një mision; kujtesën dhe nderimin e viktimave të regjimit. “Sepse cilido që harron të kaluarën është i dënuar që në këtë jetë ta rijetojë ...

Read More »

Ali Ahmeti votohet edhe në SHBA

Në zgjedhjet presidenciale të mbajtura në SHBA kishte votues edhe për Ali Ahmetin, liderin e Bashkimit Demokratik për Integrim. Një foto e ardhurë në redaksin tonë dëshmonë se në SHBA është votuar edhe për Ali Ahmetin. Ndryshe në zgjedhjet presidenciale në SHBA fitues doli kandidati republikan Donald Trump.  

Read More »

LIVE : Rezultatet e Zgjedhjeve në SHBA

Në këtë link mundë të ndiqni live rezultatet e Zgjedhjeve Presidenciale në SHBA.   http://edition.cnn.com/election/results    

Read More »

Nis mbyllja e vendvotimeve në SHBA

  Në Shtetet e Bashkuara kanë nisur të mbyllen vendvotimet për zgjedhjet presidenciale 2016. Shtetet Indiana dhe Kentaki kanë qenë të parat që i kanë kryer votimet. Procesi zgjedhor shpejt do të përfundojë edhe në Virxhinia, Karolinën e Veriut dhe Ohajo. Më pas, vëzhguesit thonë se mund të ketë të dhëna fillestare për fituesin e mundshëm. Kandidati republikan, Donald Trump, ...

Read More »

BE dhe Kanadaja: Marrëveshja tregtare ende e mundshme

Bashkimi Evropian dhe Kanadaja thonë se në samitin e së enjtes në Bruksel, mund të nënshkruhet marrëveshja për tregti të lirë, megjithqë Belgjika ka shpallur se në këtë moment nuk e mbështetë këtë marrëveshje. Sot më herët gjatë ditës, kryeministri i Belgjikës, Charls Michel, i tha presidentit të Bashkimit Evropian, Donald Tusk, se Belgjika mund të mos e miratoj marrëveshjen, ...

Read More »

Dymbëdhjetë të vdekur në sulmin terrorist në Kenia

Pas një sulmi të ekstremistëve islamikë, në vendin Mandera në Kenian Verilindore humbën jetën 12 persona. Siç transmeton Tanjug, sulmi me siguri është kryer nga ana e grupacionit paramilitar somalez Al Shabab.

Read More »

Kjo është gruaja më e vjetër në botë, mësojeni sekretin e jetëgjatësisë

Personi më i vjetër në botë dhe i vetmi që ka prekur tre shekuj me radhë, ia dedikon jetëgjatësinë e saj ngrënies së vezëve dhe konsumimit të alkoolit italian, shkruan The Independent. Ajo po ashtu thotë se arriti të jetojë kaq gjatë duke fjetur çdo natë herët dhe duke mos u martuar kurrë. Emma Morano, është gruaja 116 vjeçare e ...

Read More »

Florida, Trump nxit banorët të votojnë më…28 nëntor!

Quajeni po të doni edhe surprizën e nëntorit nga Donald Trump, ose po të shkoni më larg, gafën e tij më të rëndë. Kandidati republikan për Shtëpinë e Bardhë nxiti banorët e Floridës, gjatë një mitingu të mbajtur në “Panama City” natën e së martës, që të regjistrohen dhe të votojnë ditën e zgjedhjeve…më 28 nëntor! Faktikisht, zgjedhjet presidenciale në ...

Read More »