Analiza

Shehapi : Edhe një hero i humanizmit iku në amshim

Nëse përgatitet ndonjë monografi e mirëfilltë për 100 heronjtë e tre dekadave të fundit, të cilët me kontributin e tyre, atdhedashurinë, sakrificat dhe përkushtimin e shfaqur për idealin madhor të vatanit, aty, vend meritor, patjetër se do të kishte zënë edhe patrioti dhe humanisti nga Struga, Arif Zhuta, i cili dje u varros me nderime të larta në fshatin Veleshtë. ...

Read More »

Bujar Osmani kandidati më i votuar për President

Sipas një ankete të realizuar nga Tv Telma me pyetjen Nëse mbahen zgjedhjet presidenciale cilin kandidat do kishit votuar ? Bujar Osmani ka mar 22.7 % të votave i ndjekur nga Imer Selmani me 20.8% dhe Teuta Arifi me 12.3 % të votave. Ky rezultat dëshmon qart për punën dhe angazhimin e zv.Kryeministrit Osmani në avancimin e çështjes shqiptare në Qeverin e Maqedonisë. Pika.mk

Read More »

DRENICA DHE ALI AHMETI !

Shkruan : Bedri Islami Me 20 shtator, ne pragun e 20 vjetorit të rënies së Herojve të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe Xheva Krasniqi Lladrovci, të cilët janë njëkohësisht edhe nderi i kombit, në Drenas, njerën nga dy zonat e Drenicës, u ngritën Statujat e tyre, sëbashku, ashtu si kishin qenë që në ditën e njohjes së tyre deri në ditën ...

Read More »

E Hëna Magjike : Zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare të pashmangshme!

Pothuaj dy javë pas përfundimit të Referendumit të mbajtur në Maqedoni, partitë politike vazhdojnë me qëndrimet skajshmërisht të kundërta rreth suksesit apo mossuksesit të Referendumit. Opozita (Vmro-Dpmne) vlerëson se mosarritja e censuzit prej 50% e bën referendumin e pavlefshëm dhe kjo e çon qendrimin e këtij subjekti ndaj marrëveshjes Maqedoni-Greqi në një pozicion ekstrem dhe vetëm një “mrekulli” do mundej ...

Read More »

Kujdes më cilët fotografohesh z. Ali Ahmeti?!

Z Ali Ahmeti unë kurrë asnjë interes më të vogël s’kam patur nga ty.Nuk e dij kur të kam takuar për herë të fundit.Por unë gjithnjë i kam informacionet dhe se hedh asnjëherë një patriot ,pavarësisht gabimeve politike që ka bërë.Kam ruajtur me xhelozi imazhin tënd prej atdhetari gjithnjë jo sepse më ke thënë ty, por më ka thënë ndërgjegja ...

Read More »

Fatmir Besimi : Pse NATO dhe BE?

Pse NATO dhe BE? Kur të kalojë euforia, ajo që mbetet është pyetja: Me anëtarësimin në NATO dhe BE, a do të jemi më mirë se sot dhe çfarë perspektive do të kemi? Deri më tani kemi kaluar një rrugë të gjatë me shumë sfida, por me vendime të drejta dhe të guximshme jemi sot këtu me meritë. Sidoqoftë, ky ...

Read More »

Vendimi Konferencës Islamike: masa ndaj vendeve që do njohin Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit

Një samit i jashtëzakonshëm i shteteve anëtare të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik, mbledhur rreth zhvillimeve të fundit në Gaza, konkludoi në fund me anë të një deklarate se Izraeli ka kryer një krim brutal me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ajo gjithashtu theksoi vendosmërinë për të marrë masa politike dhe ekonomike kundër vendeve që do ta njihnin Jerusalemin ...

Read More »

TREGIMI PËR PUSHTETIN DHE OPOZITËN

Për atë shkak një president i Kosovës erdhi me zarf, kurse kryeministri rrezikohet të shkarkohet nga “Porta e Lartë”. Shkruan: Xhelal NEZIRI E pa një vijë me njerëz që prisnin në radhë. Mendoi mos vallë japin ndihma! Apo regjistrohen të punojnë në Gjermani, se tash ky shtet i zhvilluar ka nevojë për punëtorë. Duke u afruar sikur filloi të mendojë ...

Read More »

Maqedonia, peng i Presidentit të vet

  BESNIK MUSTAFAJ Zgjedhjet e fundit në Maqedoni, në fund të vitit të kaluar, ishin të parakohshme dhe u zhvilluan me qëllimin e mirë për t’i dhënë fund një krize shumë të gjatë politike dhe institucionale. Kanë kaluar më shumë se tre muaj dhe nuk po shihen shenjat e ardhjes së stabilitetit. Përkundrazi. Është ngritur një valë e vrullshme nacionalizmi ...

Read More »

Neziri : NJË “VETING” EDHE NË POLITIKË

Duke marrë parasysh vështirësitë e instalimit të vlerave të demokracive perëndimore te shqiptarët, lind pyetja: a mos vallë duhet fillimisht një “vetting” në politikë e pastaj të shkohet me gjyqësorin, policinë dhe administratën? Shkruan: Xhelal NEZIRI Një “Veting” në politikë që do të lehtësonte reformat Disi si me zort po shkojnë reformat aty ku vendosin shqiptarët. Sikur nënvetëdijshëm tentojnë të ...

Read More »

Todor Petrov përsëri provokon: Shqiptarët nuk janë as 13%!

Todor Petrov përsëri provokon: Shqiptarët nuk janë as 13%! 29/02/2016 Unë nuk mund të kuptoj pse dikush do të kërkonte një shumicë absolute në parlament?” Ja pse: Shoqëria jonë është multietnike, e tillë është edhe demokracia jonë. Për një demokraci funksionale në Maqedoni, qeverisje efektive, pa kërcënime dhe shantazhe, është e nevojshme një parti maqedonase ose koalicioni me një shumicë ...

Read More »

Qendra Analitike “Abdilaqim Ademi” vazhdon me projekte

Qendra Analitike Hulumtuese “Abdilaqim Ademi” vazhdon me angazhimet e saja në drejtim të ngritjes së kapaciteteve për hulumtim, komunikim dhe edukim. Sot, në hapsirat e NDI në Shkup, Drejtori i Qendrës Analitike Hulumtuese “Abdilaqim Ademi” z. Izet Mexhiti, së bashku me përfaqësues të tjerë morën pjesë në diskutimet që kishin të bëjnë me përvojat regjionale në vendosjen e qendrave moderne ...

Read More »

Ziadin Sela i LR PDSH drejt koalicionimit me VMRO DPMNE

Ziadin Sela, njëjtë sikurse Menduh Thaçi i PDSH-së, po përçan opozitën e bashkuar kundër VMRO-së. Kjo mund të shihet nga deklaratat dhe sulmet që kryetari i LR-PDSH-së, Ziadin Sela së fundmi i drejton ndaj LSDM-së, BDI-së, dhe më herët ndaj Lëvizjes BESA. Sëpari, Sela përçau PDSH duke u ndarë nga partia amë që e bëri kryetar komune në Strugë dhe ...

Read More »

PRAGZGJEDHJESH: A DO TË NA E BËJNË JETËN – MË TË MIRË?

Zgjedhjet lokale zakonisht duhet të jenë në shërbim të qytetarëve. Qytetarët presin që përditshmëria e tyre të jetë më e mirë, pa këto bezditë që ua sjellin shpirtin majë hunde! Shkruan: Seladin XHEZAIRI S’ka dyshim se zgjedhjet lokale të 15 Tetorit do të jenë një sprovë e madhe për Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve, për mirorganizimin e tyre, do të jenë ...

Read More »

Berisha i drejtohet Besës – Pse po e përçani votën në Bervenicë ?

Një ndër më të zëshmit e rjeteve sociale është Bekim Berisha, një i ri nga Shkupi. Nga Bekimi shpesh her vërejmë komente politike me theksë të veçant mbi dyftyrësinë e politikbërjes në Maqedoni. Këto ditë në profilin e tijë ai ngren një dyshim mbi dyftyrësin politike të Lëvizjes Besa gjoja se kjo e fundit ndjen keqardhje në rast se  shqiptarët ...

Read More »

Hileja e madhe dhe burrështetësia e Ali Ahmetit

Artin Spahiu Fatkeqësi është kur në një shoqëri njerëz jo të zakonshëm , ose më mirë të themi elita – qofshin edhe të rejshme , jetojnë me mosbesimin dhe pasigurinë në vete për atë që veprojnë dhe ushtrojnē,  si pasojë e kompleksit të inferioritetit dhe vlerës së ulët, ngase janë të vetëdishëm se punën dhe funksionin që ata ushtrojnë nuk ...

Read More »

Latifi : KU MBET BESA KU M’ET FJALA E BURRNISË

Burim Latifi Ata që shtiren se janë engjuj politik, ende pa e futur mirë këmbën në kuvend e jo më në qeveri, bënë 3 presedane të papara!  a) Ata me insistimin e tyre se nuk ulen në një tavolinë me partitë tjera shqiptare këtu në Maqedoni, njejtë si PDSH-ja, i dhanë alibi ivanovit që platformën shqiptare të përgaditur, negociuar dhe ...

Read More »

Strategjia vizionare e Ali Ahmetit

Haqim Ramadani Të gjithë ata parti Maqedone që nuk aritën ta fitojn Ali Ahmetin nê vitin 2001, nga pamundësia për ta gëlltitur humbjen filluan me një projekt afatgjatë për të njëllosur Ali Ahmetin para popullit vetë, ndërsa paralel me këtë do ti revanshohen Ali Ahmetit për qetësin që ua prishi popullit Maqedon dhe ua solli lirinê Shqiptarëve. Ndërsa rastet e ...

Read More »

Grubi : Presidenti Ivanov po nxit konflikte ndëretnike

Deputeti i BDI-së, Artan Grubi, gjatë një interviste për “Zërin” ka akuzuar presidentin George Ivanov se nuk e dëshiron ndryshimin e pushtetit në Maqedoni, duke mos ia dhënë mandatin për formimin e qeverisë Zoran Zaevit. Ai thotë se Ivanov po nxit konflikte ndëretnike Presidenti i Maqedonisë, George Ivanov, nuk e dëshiron ndryshimin e pushtetit në vend, prandaj deri më tani ...

Read More »

​Satanizimi i padrejtë dhe vetë mohimi i BDI-së

Artin Spahiu Duke tentuar që të krijojë shoqëri liberale dhe demokratike, pa tendencë për kontroll mbi   media dhe opinion, Bashkimi Demokratik për Integrim gjatë këtyre dy vite po përjetoi pasojën e lirisë brenda shqiptare të krijuar vetë. Edhe pse në pushtet, duke i pasur të gjitha mekanizmat për të kontrolluar dhe sanksionuar gjithçka, BDI , edhe pse ishte ne ...

Read More »

Vebi Bexheti : KUR AKADEMIKU FLET ME GJUHËN E URREJTJES !

KUR AKADEMIKU FLET ME GJUHEN E URREJTJES ! Pas shumë debateve, analizave e opinioneve të ndryshme për formimin e Qeverisë së re, ku po diskutohet edhe për kërkesat e shqiptarëve, të paraqitura në një deklaratë të përbashkët, ku ndër të tjera theksohet ajo e përdorimit të gjuhës shqipe, si zyrtare dhe e barabartë në tërë në tërë territorin e Maqedonisë, ...

Read More »

Tetovasot: A e zbardhi Afrim Gashi strategjinë mes LSDM-së dhe BESËS për të shkatërruar shqiptarët?

​Lëvizja BESA edhe pse është nëshkruese e platformës shqiptare në Tiranë, në realitet nuk funksionon në bazë të kësaj, por ka qëllime krejtësisht tjera. Njëri nga përfaqësuesit e kësja lëvizje për “Faktor24”, deputeti Afrim Gashi, ka shpaluar qëllimin e kësaj lëivizje pas takimit që ka pasur me liderin e LSDM-së, Zoran Zaev. “Do ta ndihmojmë LSDM-në për ta thyer dhe larguar Gruevskin ...

Read More »

Spahiu : Zaevi kërkon mi jepni nënshkrimet për mandat pastaj flasim për platformën dhe kushtet

​Analisti Artin Spahiu thumbon Zoran Zaevin. Ai në profilin e tijë në Facebook shkruan Sa idiote po më duket!  T’ja jap nënshkrimet për të marrë mandatin dhe pastaj bisedime! Po pse tani që e kemi mundesinë  të njohim ofertat e të dy koalicioneve maqedone në raport me Platformën Shqiptare, ne duhet të luajmë këtë lojë të papjekur?  Por nëse pas ...

Read More »

TV ART                                 NË PRITJE TË KUALICIONIT QEVERISËS  

​Televizioni Art meson se do të jetë faktori ndërkombëtar, saktësisht Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara, që kanë për të vulosur – krijimin e shumicës së re parlamentare, pra të qeverisë së re, me më shumë gjasë që ajo të jetë politike, ta zëmë mes VMRO-DPMNE-së e BDI-së, nga njëra anë, apo LSDM-së dhe 20 deputetëve të partive shqiptare, nga ...

Read More »

Një porosi për Zaevin përmes Ali Ahmetit

SAMI NEZA Ali Ahmeti ndodhet ende në zonën e dilemave, ku kemi hyrë në javën e fundit të përcaktimit të partive shqiptare për koalicionin qeveritar në Maqedoni. Ai është zgjedhur qoftë nga Gruevski, qoftë nga Zaev, si një mundësi e vetme dhe në të njëjtën kohë edhe mundësi e fundit. Tani është ai që duhet të zgjedhë. Nuk e ka ...

Read More »

Për “Mediat dhe analistët” e LSDM-së, BDI është e mirë nëse bën koalicion me Zaevin!

​Koment nga TetovaSot   Thelbi mbetet tek mediat e kontrolluara që atakojnë mediat  për të cilat thonë se janë  të kontrolluara. Gjëja e dytë janë burimet që nuk vërtetojnë asgjë, përveçse tregojnë qartë se nga cilat shërbime vijnë ato. Janë shkrime të diktuara nga dikush tjetër dhe në opinion tentojnë të duken sikur janë të vërteta për kinse arritjen e ...

Read More »

Kush është analist politik dhe kush nuk është?

Sefer Tahiri Një sugjerim miqësor për kolegët- gazetarë sa i përket cilësimit të burimeve për t’iu shmangur përdorimit të termit të përgjithshëm ANALIST POLITIK, i cili sikur kohëve të fundit po ironizohet me qëllim nga politika (kryesisht nga politikanë të dështuar, që mospasjen sukses në zgjedhje dëshirojnë tua atribuojnë njerëzve mediatik). Pa të drejtë, kuptohet! Ndërsa ka keqkuptime lidhur me ...

Read More »

Nuk them BDI me Gruevskin se e do Trampi, por se Zaevi është i Sorosit

​Denion Ndrenika Kundërshtitë me Bashkimin Demokratik për Integrim, ose më saktë apo personalizuar me kryetarin Ali Ahmeti, tërësisht janë të ligjshme për çdo këndvështrim të cilitdo. E thënë kjo më shkoqur, normale që kundërshtarët ta kenë “hasëm” në politikë, në ide, në organizim apo çkado tjetër. Domosdo që synimi i shkrimit nuk është kurrsesi që të mbroj BDI-në apo “Alinë”. ...

Read More »

Gruevski apo Zaevi – dy fytyrat e një medaljejeEditXhemal Ahmeti

​Koalicioni i partive shqiptare në Maqedoni gjendet nën një presion të paparë. Jo nga bazat e tyre. Por nga dy kategoritë më të korruptuara të vendit: mediat me pseudoanalistët e tyre dhe pedagogët që hapin gojën vetëm atëherë kur dikush ua tregon valutën, apo ndonjë diplomë Gruevski u shkoq duke dhënë deklarata. Në mënyrën më transparente të mundshme. Kjo shihet. ...

Read More »

Kim Mehmeti : LSDM-në nuk e votojnë më shqiptarët sepse i kuptuan gënjeshtrat e tyre

​Duke vlerësuar zgjedhjet e porsapërfunduara parlamentare dhe situatën e sotme politike në Maqedoni, për TV ‘24 Vesti’,  Kim Mehmeti ka thënë se shteti është duke shkuar drejtë zhbërjes së vet dhe se humbësi më i madh nga këto zgjedhje janë Maqedonia dhe LSDM-ja maqedonase. Sipas tij, zgjedhje reja më së shumti i konvenojnë VMRO-DPMNE’së, e cila nuk gabon kur vlerëson ...

Read More »

Bujar Osmani : BDI DHE PRIORITETE BAZIKE QË E BËJNË ATË FUQI KOHEZIVE 

​Kollumne : BDI DHE PRIORITETE BAZIKE QË E BËJNË ATË FUQI KOHEZIVE   Sensi për të dalur jashtë gëzhojes egoiste e bënë BDI-në lehtësisht të akceptueshme edhe nga ata që deri dje mund të kenë qenë skeptik dhe paragjykues. Vendosmëria për të riformatuar aksionin politik të një diskursi që prodhon kohezion brendakombëtar, e ripërkufizon BDI-në dhe liderin e saj Ali ...

Read More »

Fetai : Partit e vogla, i pret fati i DR-së të Imer Selmanit

​Anketat më të fundit serioze të opinionit publik, e nxjerrin BDI-në fituese absolute të zgjedhjeve te kampi politik shqiptar, dhe faktor kryesor në përbërjen e qeverisë së ardhshme. Kjo falë ndryshimeve të mëdha që solli në Maqedoni epoka e UÇK-së dhe liderit Ali Ahmeti pas luftës së vitit 2001. Kështu vlerson profesori Universitar Milaim Fetai. Profesor Fetai në një prononcim ...

Read More »

Nesër, kush do të merr përgjegjësi për votuesit opozitarë?!

Urim SALIU Njeriu për njeriun është votues.Kjo frazë i shkon më mirë situatës këtu, aq më tepër kur ke njerëz të nënshtruar para varfërisë që i godet me gjithë forcën.Unë solidarizohem me këta varfënjakë, shumicën prej të cilëve do ti zhgenjejë politika pas zgjedhjeve. Pyetja adresohet: kush do merr përgjegjësi për ata votues që do mbesin në opozitë, sepse politikanët ...

Read More »